« Ožujak 2024 »

12. DRŽAVNI NATJEČAJ ZA DJECU "MOJA PRVA KNJIGA"
Autor: Marina Klarić, 8. 6. 2016.

„Poleti u svijet mašte!“  izreka je koja je snažno motivirala učenice  2.a razreda. Nakon objave natječaja pod nazivom Moja prva knjiga, Marta Miškić, Leona Dobra, Ella Lepej, Barbara Floigl i Luiđa Pražen krenule su u ovu nezaboravnu pustolovinu, stvaranje vlastite slikovnice.

Tijekom drugog obrazovnog razdoblja 2015./2016. školske godine  vrijedno su radile na svom prvom službenom projektu - pisanju i ilustriranju vlastite priče.  Krenule su u nepoznato, sa punim povjerenjem i vjerom u sebe. Kako je vrijeme odmicalo, njihove slikovnice poprimale su oblik, obogaćivale se riječima, crtežima i djelićima njihovih duša koje su nesebično unijele u ovaj rad.

S obzirom na to da su tekst i ilustracije imali jednaku važnost u stvaranju, ove bistre i kreativne glavice izvrsno su se izrazile kako pismeno tako i likovno. Najveća nagrada i potvrda za njihov trud i zalaganje svakako im je spoznaja da one to mogu, da su uspjele materijalizirati dječju imaginaciju te da su  postale autorice ovog vrlo vrijednog književnog oblika – slikovnice.

Krajem svibnja objavljeni su i  službeni rezultati natječaja.  Naša učenica Luiđa Pražen s pričom Nabrajanja jednog cvrčka osvojila je četvrtu nagradu poticajnog karaktera, slikovnicu iz edicije Moja prva knjiga. Na tome joj iskreno čestitamo!

Barbari, Leoni, Marti i Elli također upućujemo čestitke te želimo da i dalje čitaju, pišu, slikaju i maštaju te na taj način grade svoje talente.

„Pišući priču, bilo mi je jako zabavno. Kao da se igraš! Želim se zahvaliti na prilici i što sam mogla sudjelovati na ovom natječaju! I iduće godine želim opet pisati!“

Ovim riječima, razumnim i razumljivim dječjim jezikom Luiđa opisuje koliko je književno uzdizanje važno za odgojnu, socijalnu, estetsku i općekulturnu izgradnju jedne mlade osobe. Bravo!

Ines Baljkas Nakić i Julija Crnogaća