Ukupno: 319006

IVICA I MARICA
Autor: S. Mandica Starčević, 2. 2. 2017.

Lektira - pojam od kojeg zadiru mnogi učenici. U današnje doba knjiga i nije najbolji čovjekov prijatelj kako se to nekad govorilo. Olovke su zamijenjene tipkama, miris knjige blještavim ekranima. Kako vratiti čar knjigama i čitanju, pitanje je koje se svakodnevno nameće, kako učiteljima, tako i roditeljima.

Kako bi razvijali ljubav prema knjizi ujedinili su se roditelji i učenici 1.b razreda potaknuti idejom njihove učiteljice Sanje. Nakon cjelotjednog druženja s književnim djelom u kojem su kroz mnoštvo kreativnih radova upoznali pojam bajke, okarakterizirali likove, naučili da dobro uvijek pobjeđuje zlo, "napisali" igrokaz, oslikali scenu za lutkarsku predstavu, uslijedilo je završno druženje s djelom 1. veljace 2017. godine.

Prijedlog učiteljice Sanje da na trenutak napuste stvarnost i uplove u svijet bajke, glumeći priču, velikodušno su prihvatili iznenađeni roditelji. Dječji pogledi usmjereni na pozornicu i izrazi zadovoljstva bili su vrijedni uloženog truda i dali poticaj "glumcima" iza paravana da na trenutak izađu iz svakodnevice i prepuste se emocijama likova iz bajke.

Njihov nastup oduševio je učenike. Prepoznavši glasove svojih roditelja skrivenih u likovima raščupanih lutkica, dječja lica su preplavljivali osjećaji zbunjenosti i sreće. Predstavu su pogledali "bez treptaja", nakon čega su pohitali roditeljima u zagrljaj.

Bilo je to kratko, ali nezaboravno druženje roditelja i djece koje će sigurno potaknuti učenike na čitanje sljedećih lektirnih djela, iščekujući zanimljive aktivnosti nakon čitanja. Predah od svakodnevice i bijeg u dječji svijet omogućio je i roditeljima bolje upoznavanje kroz smijeh i zabavu. Zasigurno su u sebi probudili i otkrili talente za koje možda nisu ni bili svjesni da postoje.

Zadovoljstvo ostvarenim nije krila ni učiteljica Sanja. Nešto najljepše u učiteljskom pozivu je doprijeti do dječjeg srca  i potaknuti interes. Ovom aktivnošću to je postignuto.

Poticaj za buduću kreativnu suradnju s roditeljima dali su učenici koji su preostali dio radnog dana govorili: "Učiteljice, molim Vas, sljedeći put zovite i moje roditelje.", "Učiteljice, meni nekako srce brže kuca, nekako sam sretan..."

S velikim zadovoljstvom suradnja s roditeljima bit će nastavljena.

U kojem području, tko zna?! Vidjet ćemo, kad kreativni žar dotakne učiteljsku dušu.

POGLEDAJTE KAKO JE IZGLEDALO KLIKOM NA SLIČICU:

Sanja Bertić-Copić, učiteljica