Ukupno: 319071

DAN SIGURNIJEG INTERNETA - #DSI2017
Autor: Martina Kolovrat, 8. 2. 2017.

Veljača je mjesec sigurnijeg Interneta. Ovu godinu, posebno je važan datum 7. veljače, kada obilježavamo Dan sigurnijeg interneta. Cijela incijativa pokrenuta je u okviru Programa za sigurniji Internet Europske komisije, gdje se jednom godišnje poziva na uključivanje u aktivnost za stvaranje sigurnijeg i boljeg Interneta za djecu i mlade.

Diljem Republike Hrvatske organiziraju se radionice, predavanja i razne aktivnosti kako bi se educiralo djecu, mlade i roditelje o sigurnosti na Internetu. Kao i prošlu godinu, i ovu smo se uključili u ovaj veliki projekt. S učenicima od 5. do 8. razreda kroz nastavu informatike ponovili smo važnost Interneta te koje su njegove pozitivne i negativne strane. Trećašima  i četvrtašima održano je predavnje na spomenutu temu, gdje su učenici vrlo rado sudjelovali, potkrepljući predavnje vlastitim iskustvima. Poslije prezentacije prikazana su 2 video uratka (Lijepa riječ  i Web detektivi). Isto tako učenici su dobili i brošuru koju su ponijeli kući kako bi o svemu još jedanput razgovarali s roditeljima. Kroz različite aktivnosti (umna mapa, osmosmjerka, izrada crteža, literarnih radova), učenici su nastavili obilježavati Dan sigurnijeg Interneta. Cijelo iskustvo podijelili smo i putem društvenih mreža pod nazivom #DSI2017.

Danas učenici sve više koriste računalo i "pametne" telefone, gdje su im Internet i društvene mreže u svakom trenutku dostupne. U promicanju boljeg Interneta, naš zadatak je  ohrabriti učenike u korištenje što više dobrih prilika koje se nude na Internetu, dok im u isto vrijeme dajemo sposobnosti, znanje i potporu koja im je potrebna za suočavanje sa mogućim rizicima.

Martina Kolovrat, učiteljica informatike