IZAZOVI OČINSTVA U DANAŠNJEM DRUŠTVU
Autor: S. Mandica Starčević, 15. 2. 2017.

U "Godini očeva" u našoj je kongresnoj dvorani 15. veljače održano predavanje s radionicom na temu "Izazovi očinstva u današnjem društvu". Predavač je bio dr. vlč Josip Bošnjaković, svećenik Đakovačko-osječke nadbiskupije, psiholog i psihoterapeut. Ovaj je susret bio namijenjen očevima, ali su mogle sudjelovati i majke. Pozvani su i očevi učenika naše škole. Uvodnim pozdravom don Roka Glasnovića, biskupijskog povjerenika za pastoral obitelji i uvodnom molitvom započelo je predavanje.

Susret je predavač započeo kratkom vježbom o ocu i očinstvu kako bi polako uveo u temu o muškarcu i njegovom ostvarenju očinstva. Za početni primjer predavač je uzeo starozavjetni lik Jakova koji na prijevaru dobiva očev blagoslov namijenjen prvorođenom bratu.

Identitet muškarca danas može se promatrati kroz tri segmenta njegovog života:  kao pustolovinu, kao borbu i kao osvajanje princeze. O svakom segmentu vlč. Josip je uputio nekoliko misli, uz misao kako Bog piše i po krivim crtama. Tako je i Jakov, dobivši očev blagoslov krenuo u avanturu. Pojedini autori smatraju kako su današnje situacije ovisnosti o alkoholu, kocki, drogi... kod mnogih muškaraca zamjena za neostvarenu avanturu. A čovjek se ostvaruje kad se daje drugima. Najveći nam je primjer Isus koji nam se razdaje u euharistiji. Muškarcu je potrebna disciplina kako bi se snašao u životu. Danas je sve manje prisutno njegovanje memorije i memoriranja. Mnogo se pouzdajemo u računala i brza rješenja problema. Znati pričati o vlastitom ocu, vlastitom djedu i to znati prenijeti drugima čini našu memoriju aktivnom. Svi mi nismo otac, ali smo svi imali ili imamo oca ili Oca.

Vježbom kroz pitanja i kratku komunikaciju sudionici su promišljali o svom ocu.

Što ste poprimili od svog oca?

Što volite na svom ocu?

U čemu biste htjeli da je otac bio drugačiji? ...

Što smo stariji sve više uočavamo da smo sličniji ocu. U današnjem društvu sve je prisutnija glad za ocem, čežnja za ocem. Danas se više ne govori o Edipovom kompleksu, već Telemahovom kompleksu - sinovi žele da je otac više doma. To je bitna razlika poimanja očinstva nekad i danas.Ukazuje se sve više potreba za ocem svjedokom. Pitanje oca je pitanje djela i odluke života u današnjem svijetu.

Pitanje autoriteta u očinstvu se ostvaruje iznutra. Otac bira ljubiti, dok majka ljubi instiktivno. Otac ujedno uči kako život nije uvijek lagan, već treba izdržati boli, on određuje granice, diže dijete prema nebu. Otac je pozvan držati ravnotežu u životu obitelji.

Tijekom susreta, voditelj je započeo nekoliko poznatih pjesama o ocu, sto su sudionici pjesmom i prihvatili.

sms