VODA - POKUSI U 3.B
Autor: Martina Kolovrat, 27. 3. 2017.

U kojim stanjima može biti voda? Do koje se temperature voda može najviše zagrijati? Pri kojoj temperaturi tekućina prelazi u vodenu paru a pri kojoj u led? Koje tvari voda otapa a koje ne… ? samo su neka od pitanja koja smo odlučili istražiti i koja su 3.b odvela u svijet pokusa te još jednom sadržaje iz Prirode i društva učinili zanimljivim.

Vodu kao otapalo i promjenu stanja vode istražili smo u školskoj kuhinji dana 20. ožujka. Sljedeći dan smo posjetili učiteljicu kemije i biologije, Emu Čeko.

Mjerili smo temperaturu vode u trenutku vrenja, filtrirali prljavu vodu kroz filter papir, a najzanimljiviji pokus nam je ipak bio „Slonova pasta“. Izvela ga je pažljivo učiteljica Ema koristeći čak i zaštitne naočale, baš poput pravih znanstvenika. Rezultat je bio zapanjujući. Zelenkasta pasta je kipila iz epruvete i jako privlačno izgledala ali je nismo smjeli dirati. Za kraj smo pogledali film koji nas je vratio u cjelinu Zdravlje i još jednom potvrdio koliko je važno pranje ruku sa vodom i sapunom , posebno prije svakog jela. Promatrajući pak kroz mikroskopsko staklo bris bakterija koje se nalaze u usnoj šupljini osvijestili smo koliko je bitna higijena iste.

Bilo je jako zanimljivo i poučno. Zahvaljujemo također nastavnici Emi što nas je lijepo ugostila i radujemo se budućim druženjima.

Višnja Štropin, učiteljica