« Ožujak 2024 »

PROFESIONALNI I OSOBNI RAZVOJ UČITELJA
Autor: S. Mandica Starčević, 24. 8. 2017.

U kongresnoj dvorani naše škole, uoči početka nove školske godine, 24. kolovoza održan je Županijski stručni skup za učitelje razredne nastave "Profesionalni i osobni razvoj učitelja" u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, podružnice Split.

Viša savjetnica za razrednu nastavu Jadranka Domazet pozdravila je sve nazočne i ukratko uvela u program stručnog skupa.

Zanimljivost prve teme  "Glas  - Patologija glasa" predstavila je dr. Jadranka Vela Ljubić, otorinolaringlolog. Nazočnima je osvijestila važnost glasa u njihovoj profesiji, budući da učitelji pripadaju skupini vokalnih profesionalaca.

Drugo predavanje " Glas vokalnih profesionalaca"  održala je  Antonia Jakelić Banić, mag. logoped. U predavanju je ukazala na najčešće pogrješke koje čine učitelji u verbalnoj komunikaciji te način na koji mogu sačuvati glas, glavno oruđe obavljanja posla.

"Etika, moral i vrijednost u odgojno-obrazovnom sustavu" naziv je trećeg predavanja koje je održala Jadranka Vučković, dipl. defektolog savjetnik. Mreža kriza potresa društvo i pojedinca, duhovno smo uspavani, zaokupljeni težnjom za materijalnim prosperitetom, zaboravili smo na istinski humanizam, odgoj i oplemenjivanje. Svojim predavanjem potakla je sve sudionike  na nužno preispitivanje savjesti i odgovornosti.

Zadnje predavanje je bilo "Inkluzija učenika izbjeglica u hrvatske škole: od razumijevanja do prihvaćanja", a kroz koju nas je provela Zorana Vrbičić, pedagog savjetnik.  Sami smo svjedoci sve većeg broja azilanata u našoj domovini. Predavačica nas je educirala kako se pripremiti za takvu situaciju te koje sve faze trebamo proći prilikom uključivanja učenika azilanata u školu.

Na kraju stručnog skupa učiteljice, nas oko sto i pedeset, zaključile smo kako su teme bile dobro izabrane i korisne za budući rad.

A naša skola se još jednom pokazala kao dobar  domaćin.

Marija Gatara, učiteljica