« Kolovoz 2018 »

ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE UČITELJA MATEMATIKE
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 29. 8. 2017.

Matematičarke i matematičari naše Županije krenuli su punim zamahom u novu školsku godinu. Nakon prošlotjednog Županijskog  vijeća učitelja osnovnih škola u Brodarici, 29. kolovoza u našoj školi održano je Županijsko vijeće, ovaj put učitelja osnovnih i srednjih škola.

Održana su predavanja i radionice:

1. Euklidovi elementi u Šibeniku (Lorana Antunac, Gimnwzija A. Vrančića, Šibenik)

2. Math Learning Center (Jelena  Valčić, CARNet)

3. EDPuzzle - radionica (Jelena Valčić, CARNet)

4. Izložba  Matematika i haiku - trenutak zagrljaja (Branka Gotovac, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split)

5. Projektna nastava - matematički zadatak u slici (KTF, Split)

6. SUDOKU natjecanje i matematički zadaci - predavanje i radionica (Siniša Hrga, Mensa, Split).

Nakon uvodnog predavanja naše voditeljice ŽSV-a srednjih škola Lorane Antunac o Euklidovim elementima koje možemo vidjeti u Šibeniku, poslušali smo i sudjelovali u zanimljivim radionicama naših gostiju. Predstavljeni su načini kako poboljšati svoj rad u razredu te kako učenike zainteresirati za Matematiku novim suvremenim metodama. Kolegica Gotovac nas je posebno zainteresirala primjerom dobre prakse u svome radu. Najprije smo vidjeli izložbu haiku poezije inspirirane Matematikom i popraćene fotografijama prirode na kojima su vidljive neke matematičke pojave. Autori te poezije su studenti Kemijsko-tehnološkog fakulteta. Kolegica je zatim predstavila spoj Matematike i fotografije projektnom nastavom - Matematički zadatak u slici. U radionici nakon predavanja uvjerili smo se kako fotografija govori tisuću zadataka. Sami smo osmišljavali zadatke za sve razrede na temelju samo jedne fotografije.

Kolega Hrga upoznao nas je sa SUDOKU natjecanjem koje se već nekoliko godina održava među učenicima osnovnih i srednjih škola. Isami smo upoznali neke nove sudoku varijante koje možemo izvoditi s učenicima osnovnih škola.

Ivana Mihek, učiteljica Matematike