« Lipanj 2018 »

SURADNJA SA ŠKOLOM IZ POLJSKE
Autor: Martina Kolovrat, 25. 9. 2017.

U periodu od 21. do 24. rujna naša škola bila je bogatija za 25 učenika iz Szkola Podstawowa w Drogini, Myslenice, Poljska.
Nakon razmjene pisama tijekom prošle školske godine, cilj dolaska bio je produbiti poznanstva učenika temeljena na pisanoj komunikaciji.
Prvog dana su učenici iz Poljske u pratnji učiteljica Magdalene Szczepanska i Anne Konieczna te svećenika Boguslawa Seweryn, posjetili naše učenike u učionicama gdje su pratili nastavu i sudjelovali u kreativnim radionicama.

Nakon nastave, održan je svečani program koji je započeo himnom Hrvatske i Poljske. Učenice Mirta Gatara i Bruna Marasović u narodnim nošnjama otpjevale su Zemlja dide mog i Dalmacijo, srce oca moga. Ravnateljica s. Mandica Starčević pozdravila je goste te im poželjela ugodan boravak u školi i gradu. Učenice sedmih razreda Marijeta Dugopoljac, Rozalia Antolos te Melanie Matić prezentacijom i videom predstavile su ljepote naše domovine i grada. Gosti su nam prezentacijom isto tako predstavili ljepote svoje domovine, a nakon toga su otplesali tradicionalni ples, kojem su se pridruži svi prisutni.

Sljedeći dan gosti su imali priliku upoznati otok Prvić, muzej Fausta Vrančića i župnu crkvu Gospe od Milosti gdje se nalazi i Faustov grob.
U večernjim satima okupli su se u katedrali gdje su slavili sv. misu za mlade iz Šibenika koju je predvodo biskup Tomislav Rogić. U zajedništvu, procesijom  su nastavili put prema tvrđavi sv. Mihovila odakle se pružao predivan pogled na grad Šibenik, za kojeg je održana molitva.

Treći dan boravka u Šibeniku gosti su u pratnji domaćina, imali priliku upoznati franjevački samostan na Visovcu. Popodnevni sati bili su rezervirani za obilazak  tvđava sv. Mihovil i Barone.

Zadnjeg dana gostovanja u Šibeniku Poljaci su nakon sv. mise uz vodstvo Darija Mikulandre upoznali povijest katedrale.
Sam kraj posjeta završio je zajedničkim druženjem u blagavonici škole gdje su podijeljeni pokloni za ravnateljicu škole, voditelje projekta i učenike. Osim lijepih uspomena, gosti su ponijeli i dašak Šibenika kroz školske i domaće proizvode koji su im darovani.
Smijeh i veselo raspoloženje vladalao je cijelo vrijeme što govori da problema u komunikaciji nije bilo.
Ovim putem zahvaljujemo Elizabeti Opačić koja je vrlo rado pomogla u komunikaciji na otoku Prviću i Visovcu.
Veselimo se sljedećim koracima u projektu, a jedan od njih je uzvratni posjet.

Martina Kolovrat, učiteljica Informatike