Ukupno: 319061

PEACE RUN - SVJETSKA UTRKA MIRA
Autor: S. Mandica Starčević, 28. 9. 2017.

PEACE RUN - Utrka mira, svjetska manifestacija na čelu s međunarodnim timom koji trči kroz cijelu Europu, dotrčala je u Katoličku osnovnu školu 28. rujna. Na ulazu u školsko dvorište, dočekali su ih svi učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama i pojedini učenici predmetne nastave uz pratnju svojih učitelja, držeći u rukama zastave svih zemalja Europe i riječ mir ispisanu na mnogim svjetskim jezicima.

U međunarodnom timu danas su bili predstavnici: Engleske, Češke, Austrije, Engleske, Latvije, Portugala, Ukrajine, Slovenije i Hrvatske.

U uvodnom dijelu sudionici su se obratili učenicima, i objasnili o važnosti Utrka mira na svjetskoj razini. To je važna    manifestacija koja se održava svake godine i ima za cilj promicanje međunarodnog prijateljstva i razumijevanja. Trkači, putujući kroz više od 100 zemalja svijeta, nose upaljenu baklju čiji plamen simbolizira ljudsku težnju za životom u miru i prijateljstvu.

Svaki se sudionik predstavio na način da je opisao glavna obilježja zemlje iz koje dolazi, a učenici su pogađali o kojoj je zemlji riječ.  Za nagradu na dobrom pogađanju i poznavanju posebnosti njihovih zemalja, trkači su im otpjevali pjesmu - himnu svoje organizacije. A naši učenici su im zajedničkim snagama otpjevali Nek svud ljubav sja.

U ime Grada Šibenika sudionike utrke pozdravio je g. Goran Bulat, direktor Gradskog parkinga d.o.o. zahvalivši sudionicima na promicanju mira i poželjevši im sretan nastavak puta po našoj domovini. Generalni vikar Šibenske biskupije don Marinko Mlakić pozdravio je sudionike poželjevši im Božji blagoslov u prenošenju mira. Sudionike je pozdravila i ravnateljica škole s. Mandica Starčević poželjevši učenicima i sudionicima da Božji mir svakodnevno žive u obitelji i razrednim zajednicama.

Svi su prisutni učenici imali priliku nakratko držati baklju u svojim rukama i s njom trčati po školskog igralištu. Radosno raspoloženje i razgovor sa sudionicima Utrke i njihova svjedočanstva ostavili su na učenike upečatljiv dojam.

s. Mandica Starčević, ravnateljica