Ukupno: 319000

ANĐELI ČUVARI
Autor: S. Mandica Starčević, 2. 10. 2017.

" Anđeli su svjetla zapaljena na Svjetlu što nema početka."

Sveti Ivan Damašćanin

Svake se godine 2. listopada Crkva spominje Anđela čuvara. Anđeli čuvari nebeska su bića koja stalno gledaju Božje lice i uživaju u Njegovoj ljubavi i blizini.  Oni su pravi Božji dar, štite nas, vode, brane od svakoga zla i vjerni su nam životni pratitelji. Vođeni ovim spoznajama, nismo mogli ne zaključiti da se osobine anđela mogu pronaći i među nama, u našim osobnostima, postupcima, djelovanjima, svakodnevnom zajedničkom životu i radu u školi. Stoga smo na sam spomendan odlučili započeti obilježavanje tjedna anđela čuvara unutar naše školske zajednice.

Okupljeni u kongresnoj dvorani naše škole, učenici su imali priliku kroz kratku prezentaciju upoznati se sa značenjem anđela čuvara, njihovim osobinama i poslanjima te djelovanjem u našim životima. Priča o susretu pape Pia IX i njegovog anđela čuvara dok je ministrirao u očinskoj kućnoj kapelici učenicima je približila misao da su anđeli uvijek s nama i da smo potrebni moliti njihovu zaštitu, prijateljstvo i prihvatiti ih kao pravi Božji dar, ali ih i prepoznati u djelovanju naših bližnjih - roditelja, učitelja, prijatelja.

Stoga su učiteljice razredne nastave i razrednici predmetne nastave na razini paralelnih razreda razmijenili imena učenika, a potom je svaki učenik izvukao ime sa svojim "anđelom" iz paralelnog razreda. Zadatak učenika je bio da se kod učiteljice ili razrednika raspita za potrebe toga učenika te na tu nakanu moli molitve anđelu čuvaru. Molitve su potom zapisali i zajedno s likovnim radovima  s motivom anđela koje su izrađivali odabranom likovnom tehnikom darovali svome "anđelu". Prilikom zajedničkih razrednih molitvi, ali i darivanja na kraju tjedna osjetila se međusobna radost i povezanost učenika i učitelja, što je na koncu i bio cilj obilježavanja tjedna anđela čuvara.

Ivana Labor, učiteljica