Ukupno: 319464

SRETNI BI BILI DA MOGU VIDJETI OBLAČAN DAN
Autor: Martina Kolovrat, 14. 11. 2017.

Svako jutro sunce nas pozdravi, poželi nam dobro jutro. Često ne okrenemo glavu svjetlosti, ne uzvratimo pozdrav, već žurimo u potrazi za srećom. Svakodnevica nas zatrpava brojnim obvezama. Opterećeni smo i često nesretni. Tužni smo i ljuti osvane li oblačan dan.
Jesmo li se ikada zapitali kako se osjećaju ljudi koji bi bili sretni da mogu vidjeti i oblačan dan? Jesmo li se zapitali što je za njih sreća?
Budimo iskreni prema sebi i priznajmo da o tome rijetko razmišljamo. Ljudski smo sebični u potrazi za pravom srećom.
Kako izgleda život u tami, učenicima 2.b razreda približili su članovi Udruge slijepih i slabovidnih Šibensko – kninske županije na nezaboravnom druženju 13. 11. 2017. godine u Katoličkoj osnovnoj školi.

Njihovo veliko srce u sjeni tamnih naočala bilo je među djecom strpljivo im opisujući načine na koje se snalaze u životu, ističući poteškoće na koje nailaze te pokazujući predmete koji im olakšavaju svakodnevni život.
Među mnoštvom predmeta prilagođenih slijepim osobama kao što su bijeli štap, toplomjer, ručni sat, taktilne slikovnice, Brajevo pismo, šah, graničnik za lijevanje tekućine, mobilni telefon te osobna vaga, učenicima se najviše svidjela šuškava lopta. Gosti su strpljivo odgovarali na mnoštvo dječjih pitanja zadovoljavajući svaku znatiželju. Njihov osmijeh na licu i smirenost pokazali su da je život lijep unatoč svim poteškoćama koje priređuje, jer kad ih ne pozdravi sunce dobro jutro požele im ptice, kad ne vide kišu osjete kapljicu na licu.
Nakon razbijenih predrasuda da osobe oštećena vida ne mogu uživati u igri i zabavi svi zajedno prionuli su društvenim igrama prilagođenih gostima. Zaigrali su tako taktilni memori, slagali različite oblike, razvrstavali geometrijske likove te igrali Čovječe ne ljuti se. Iako je pogled ispod naočala izazvao grč na dječjim licima naučio ih je da se u životu događaju različite nevolje s kojima treba živjeti te da cijene i paze svoje zdravlje jer ono je najveća životna sreća.
Da bi u mislima ostalo slatko sjećanje na druženje, svi su se počastili ukusnim kolačima  te su učenici gostima uručili taktilnu sliku anđela s porukom da bdije nad njima i čuva ih u njihovom svakodnevnom životu u tami.

Sanja Bertić - Copić, učiteljica 2.b