Ukupno: 319479

SVJETSKI DAN SIROMAŠNIH
Autor: Martina Kolovrat, 17. 11. 2017.

Katolička crkva  ove godine po prvi puta obilježava Svjetski dan siromaha. Sveti otac, papa Franjo, ustanovio je na zaključenju Jubileja milosrđa Svjetski dan siromaha, koji će se slaviti svake godine na 33. nedjelju kroz godinu,  ove godine 19. studenoga.
U svojoj poruci papa Franjo potiče kršćane da ne budu ravnodušni, naglašavajući Isusovu zapovijed ljubavi, suprotstavljajući praznim riječima s naših usana konkretna djela koja nam trebaju biti mjerilo. Papa piše: Pozvani smo stoga pristupiti siromašnima, susretati ih, gledati ih u oči, zagrliti ih i tako im dati da osjete toplinu ljubavi koja razbija samoću. Njihova ispružena ruka također je poziv izaći iz naših sigurnosti i udobnosti i priznati vrijednost koju siromaštvo ima samo po sebi. …Poznato nam je koliko je teško u suvremenom svijetu jasno definirati siromaštvo. No, ono nas na bezbroj načina svakodnevno proziva, u tisućama lica obilježenih patnjom, isključenošću, zlostavljanjima, nasiljima, mučenjima i zatvaranjima, ratom, lišavanjem slobode i dostojanstva, neznanjem i nepismenošću, izvanrednim zdravstvenim situacijama i nezaposlenošću, trgovinom robljem i ropstvom, progonstvom i bijedom, prisilnom migracijom. Siromaštvo ima lice žena, muškaraca i djece izrabljivanih zbog niskih interesa, gaženih izopačenom logikom moći i novca. Kakav samo nemilosrdan i beskrajan popis možemo sastaviti kada tome pridodamo siromaštvo nastalo kao plod društvene nepravde, moralne degeneracije, pohlepe nekolicine izabranih i opće ravnodušnosti!

Potaknuti ovim promišljanjem predstavnici djelatnika naše škole posjetili su u Šibeniku 17. studenog na blagdan sv. Elizabete, zaštitnice siromaha dom za psihički bolesne odrasle osobe - Dom Mihek. Ravnatelj doma g. Mario Mihek dočekao je goste i ukratko im predstavio povijest i djelovanje doma. Djelatnici su u njegovoj pratnji  i uz stručno vodstvo socijalne radnice Laste obišli korisnike, s njima proveli vrijeme i saslušali ih. Obradovali su ih sezonskim voćem, slatkišima te predivnim porukama i crtežima učenika 4.b razreda naše škole. Socijalna radnica Neda predstavila je način rada koji se ostvaruje s korisnicima i ukazala na raznolikost radionica u koje su uključeni. S pokretnim korisnicima su i zapjevali.
Obostrani je zaključak djelatnika doma i škole kako je današnji susret prvi korak i temelj u daljnju zajedničku suradnju.

s. Mandica Starčević, ravnateljica