Ukupno: 319058

OBILJEŽILI SMO MEĐUNARODNI DAN OSOBA S INVALIDITETOM (Djelo milosrđa ‘bližnjega iznenaditi’)
Autor: Martina Kolovrat, 1. 12. 2017.

Razmišljajući o djelima milosrđa, učenici 7.a razreda osmislili su i jedno svoje (petnaesto u nizu): bližnjega iznenaditi. Međunarodni dan osoba s invaliditetom, koji se na preporuku UN-a obilježava 3. prosinca, bio je izvrsna prilika da ga provedu u djelo. Odlučili su iznenaditi svoju prijateljicu Penelopu.

Svjesni da je njezino fizičko sudjelovanje u razrednim aktivnostima otežano tjelesnim hendikepom i da nikada u njima neće sudjelovati na njihov način, oni su – uz pomoć Penelopine mame – sudjelovali ‘na njezin’. Svaki je učenik imao priliku i zadatak u što kraćem vremenu prijeći zadanu dionicu i svladati prepreke na njoj – u invalidskim kolicima.

Na taj su način, unatoč smijehu i zabavi, iskusili koliko je život s invaliditetom težak i koliko je takvim osobama potrebno razumijevanje i prihvaćanje okoline.

Razrednica je na kraju naglasila da je ''imati Penelopu kao dio razredne zajednice veliki blagoslov i prilika da se neposredno susretnu sa svim teškoćama kroz koje te osobe prolaze i da uče kako ih ravnopravno uključivati u zajedničke aktivnosti''. Pohvalila je učenike za sve što su do sada činili za Penelopu i zaželjela im da ''taj osjećaj i takvo ponašanje i dalje raste zajedno s njima''.

s. Renata Azinović, vjeroučiteljica