Ukupno: 319545

PREDSTAVLJANJE SKAUTA U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: S. Mandica Starčević, 4. 12. 2017.

Učenici 3. - 8. razreda naše škole upoznali su 4. prosinca  djelovanje skauta u našem gradu i biskupiji. O tome tko su skauti, što rade, čime se bave, tko može biti skaut, zbog čega imaju uniformu, kako izgledaju kampiranja i planinarenja skauta, a kako  volontiranje čuli su iz prve ruke. Skaute je predstavio predsjednik Zdruga katoličkih skauta Šibenske biskupije Filip Plenča, uz mlade skaute: Luciju Slamić, Luciju Zekanović, Velimira Slavicu, Antu Kapovića i Martina Šipraka. Kroz video uratke, fotografije i osobna svjedočenja zadovoljena je znatiželja učenika na više razina.

Pocetak skauta u svijetu seže u 1907. kada je Robert Badden Powel u Engleskoj organizirao pokusni kamp za grupu  dječaka. Oduševljen doživljenim napisao je knjigu te je uz pomoć supruge nastavio rad s mladima. Od tada se skautizam brzo proširio cijelim svijetom. Danas u svijetu  ima oko 30 milijuna skauta. Djeca i mladi okupljaju se u malim radno-odgojnim skupinama i svladavaju znanja i vještine potrebne za avanturu u prirodi i koje im ujedno pomažu za lakše snalaženje u životu.

Skauti su u Hrvatskoj osnovani u Rijeci 2002. godine s ciljem kako bi mladima bilo ponuđeno savršenije živjeti kršćanski život u ljubavi prema Bogu, Crkvi i Domovini, u zajedništvu sa stvorenom prirodom i svakim čovjekom. Smisao je kroz kvalitetne programe doprinijeti stvaranju dobrih temelja za kvalitetnije sutra pojedinca, ali i lokalne zajednice te Domovine.

Zdrug Katoličkih skauta Šibenske biskupije prva je obećanja imao na uočnicu svetkovine sv. Mihovila 2016. godine. Ove godine je oko 130 novih skauta naše biskupije dalo svoja obećanja, među kojima i nekolicina naših učenika. Broj skauta i dalje raste. Do sada su ostvarili nekoliko kampova na otoku Prviću za učenike nižih razreda, kamp na otoku Zmajanu za starije učenike, hodočašća, volontiranja i srodne aktivnosti. Svoje odrede imaju u više župa naše biskupije: katedralnoj župi, Njivicama, Vodicama i u Ražinama.

s. Mandica Starčević, ravnateljica