« Ožujak 2024 »

POSJET BENEDIKTNSKOM SAMOSTANU SV. LUCE
Autor: Martina Kolovrat, 15. 12. 2017.

Blagdan sv. Lucije duboko je ukorijenjen u tradicionalnim običajima Hrvata. Djeca su se darivala voćem , slatkišima, suhim smokvama, a taj običaj zadržao se i u sadašnjem, modernijem vremenu. Također, na Njezin dan sije se božićna pšenica koja je simbol obnove života i plodnosti. Poštivanje običaja jača obiteljske vrijednosti, povezanost i budi sjećanje na djetinjstvo.

Mjesec prosinac polaznici Oratorija posvetili su baš Njoj – sv. Luciji, navjestiteljici božićnog svjetla te zaštitnici slijepih, krojača i kovača. Saznavši legende o životu svetice koja se od milja naziva sv. Luca, učenici su s nestrpljenjem dočekali posjetiti samostan posvećen Njoj. Smješten u jezgri grada Šibenika, Benediktinski samostan sv. Luce broji tek šest benediktinki. Čuvarice sv. Luce otvorile su učenicima vrata samostana 15. prosinca kako bi ih proveli crkvom i muzejem sv. Luce, a istovremeno pokušale djeci dočarati život i djelovanje te drage nam svetice.

U crkvi sv. Luce sestra Hilda ispričala je djeci mnoge zanimljivosti iz života kršćanske mučenice, koja je zbog svoje vjere podnijela mučeništvo. Pozorni i znatiželjni slušaoci imali su mnoga pitanja na koja je s. Hilda strpljivo odgovarala.
Uslijedio je susret sa sestrom Fortunatom koja je djecu provela samostanskim muzejom. Nasmijana i vedra benediktinka rado je s djecom podijelila priče o životu i radu sestara u samostanu.
Samozatajne sestre skromno žive, mole se i rade, štite i promiču šibensku kulturu i ukazuju na njezinu vrijednost. Zaštitnice šibenske baštine pridonose oživljavanju starog grada, šiju šibenske kape, izrađuju hostije za gotovo cijelu biskupiju, te razne suvenire koji krase suvenirnicu u sklopu muzeja.
Iskreno zahvaljujemo veselim, šibenskim dušama stare gradske jezgre.
Pred odlazak u školu slijedila je kratka šetnja gradom, blagdanski ukrašenim parkom te posjet izložbi dječjih likovnih radova DV Brat Sunce u okviru projekta „U nama je radost“ koja je postavljena u Gradskoj knjižnici.

Željka Ćaleta-Car, Marija Gatara- učiteljice 2.a i 2.b r.