Ukupno: 319509

PREVENTIVNI ODGOJNI SUSTAV
Autor: Martina Kolovrat, 9. 1. 2018.

Sveti Ivan Bosco bio je izvanredan odgojitelj. Njegova izoštrena inteligencija, osjećaj za stvarnost te njegova duboka duhovnost vodili su ga ka stvaranju novog, preventivnog odgojnog sustava,  koji odgaja cjelovito ljudsko biće u svim njegovim područjima.

Po čemu se katolička škola razlikuje od „običnih“ škola, pitanje je koje se često nameće među pukom. Teško je na njega odgovoriti. Odgovor treba osjetiti! Katolička škola jest obična škola obiteljskog ozračja  protkana duhovnošću, molitvom, emocijama, razumijevanjem… Njezin cilj jest, slijedeći don Boscov preventivni sustav, odgojiti cjelovito biće koje će znati voljeti, biti empatično, iskreno, samokritično te samostalno u donošenju razumnih odluka.

Djelatnici Katoličke osnovne škole u Šibeniku, smjernica don Boscovog preventivnog sustava, prisjetili su se u društvu salezijanke s. Marije Maje Dolenec, ravnateljice Katoličke osnovne škole Josip Pavlišić u Rijeci,  9. siječnja 2018. godine. Kratkim predavanjem i radionicom u kongresnoj dvorani škole, istaknuli su don Boscove odgojne vrednote koje i sami nastoje slijediti u svakodnevnom radu s učenicima. Susret je završio porukom djelatnicima da u školi i dalje nastoje graditi obiteljsko ozračje jer kako je rekao don Boscko: „Obiteljski duh vodi do ljubavi, a ljubav do povjerenja. To otvara dječja srca i oni sve bez straha povjeravaju svojim učiteljima.“

Sanja Bertić - Copić, učiteljica 2.b