« Ožujak 2024 »

POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU
Autor: S. Mandica Starčević, 10. 1. 2018.

Tko će čuvati moj grad?  Moje prijatelje? Tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših. I zato ako vam nije reško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istovremeno i dali i primili prvi poljubac. Netko je jednostavno sve ukrao, jer kako objasniti da ni sjene nema. Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film. Vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi, prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijene, zatim svoju sadašnjost, a ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio s vama, samo skriven da ga krvnik ne nađe. GRAD - TO STE VI!

Siniša Glavašević

Vođeni mišlju Siniše Glavaševića učenici osmih razreda, zajedno sa svojim razrednicama Maritom Županović i Kolindom Gabrilo, posjetili su Vukovar 7. - 9.  siječnja 2018. u sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Prvog dana programa naši učenici su poslušali predavanja Domovinski rat Bitka za Vukovar, a nakon ručka su posjetili Gradski muzej i Muzej vučedolske kulture gdje su učili o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara. Nakon posjeta muzejima prošetali su centrom grada do križa na ušću Vuke u Dunav. Večer je bila rezervirana za disko zabavu koja je organizirana u diskoteci Quo Vadis gdje su se naši učenici družili s ostalim učenicima iz naše županije koji isto sudjeluju u projektu.

Drugog dana učenici su posjetili memorijalne lokacije na širem području Vukovara počevši sa Spomen domom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Ispred Spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji te bista Blage Zadre, junaka grada Vukovara, koji se borio i vodio branitelje upravo na tom dijelu Vukovara. Slijedio je posjet Mjestu sjećanja - Vukovarska bolnica '91. U podrumskim prostorijama bolnice vjerno je rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Upravo je ovo mjesto izazvalo najveće suosjećanje kod naših učenika. Nakon bolnice posjetili su još i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Ovčaru, na kojoj se nalazi spomen dom i masovna grobnica te izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru završio je predavanjem  Škola mira čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za sve učenike na kojem su predstavnici naše škole Antonija Jakelić i Roko Peran pokazali iznimno znanje i osvojili odlično 2. mjesto sa samo jednim bodom zaostatka iza naših prijatelja iz OŠ Brodarica.

Nema tih riječi

Ima samo odgovor kao beskrajna tišina

Koju  čuje  samo Bog sa svojim anđelima

Daleko onamo gdje ne dopiru

Ni ljudska misao, ni ičija maštanja

Riječi su preslabe taj užas.

Dragutin Tadijanović

Kolinda Gabrilo, razrednica 8.b