« Lipanj 2018 »

PEPELNICA U ŠKOLI
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 15. 2. 2018.

U sklopu projekta "Pepelnica" u našoj školi 14. veljače prvi školski sat započeo je prikladnom molitvom napisanoj na izrezanim srcima za svaki razredni odjel posebno. Molitva je obuhvaćala različita područja našeg školskog života i svakog drugog dijela života. Izmjenjivale su se molitve od usta do usta učenika i učitelja. Nakon molitve učenici nižih razreda su dobili zadatak napraviti Isusov križ u tehnici ili načinu na koji će učiteljice razredne nastave osmisliti i tijekom tjedna na satu likovne kulture dovršiti zadatak. Natpis ispod križa - Isus je nosio svoj križ, a ja ću pomoći drugome nositi njegov križ je poziv kojim svoja djela i svoje oči usmjeravamo prema drugome koji je potreban naše pomoći.

Učenici predmetne nastave imali su isti prvi dio (različite molitve), nakon čega su trebali rješiti korizmenu križaljku s glavnim pojmovima Pepelnica, čisto srce i natpis na Isusovom križu. Tko je prvi izvršio zadatak trebao je je tijekom dana izmoliti jedan Oče naš, Zdravo Mariju i Slava Ocu za nekog bolesnika. Drugi najuspješniji učenik bio je pozvan učiniti neko dobro djelo učeniku iz škole, a treći će pokušati u korizmenom vremenu biti više zahvalan svojim roditeljima i učiteljima te će ih nastojati više slušati.

Nakon jutarnjih molitava, svi učenici i djelatnici okupili smo se na Službu riječi koju je predslavio naš biskup mons. Tomislav Rogić u zajedništvu s don Rokom Glasnovićem. Pridružila nam se grupa djece iz susjednog DV Blažena Hozana sa svojim tetama. U homiliji, nakon pročitanih svetopisamskih tekstova o. biskup je  objasnio značenje i potrebu okupljanja vjernika na molitvu te posipanja pepelom. Ukazao je učenicima na potrebu vježbe i treninga  u molitvi i odricanju od lijenosti i dosade osobito u učenju i pisanju domaćih zadaća. U tišini smo svi pristupili obredu pepeljanja.

Neka nam Gospodin udijeli hrabrost i raspoloživost za otvaranje svoga srca Njemu i bližnjemu. Neka nam bude blizu i ojača naše slabe i nesigurne korake!

s. Jakica Vuco, vjeroučiteljica