Ukupno: 319465

IZAZOVI RODITELJSTVA
Autor: S. Mandica Starčević, 8. 3. 2018.

U predvečerje 8. ožujka imao je don Mihovil Kurkut susret i predavanje za roditelje naših učenika. Na početku je istaknuo kako želi roditelje potaknuti na nastavak daljnjeg usmjeravanja svoje djece putem dobra. Pri tom je važno početi od onog što imamo, a ne od onog što priželjkujemo.

Istaknuo je kako djeca ne traže savršene ljude, već osobe s ljubavlju. Često se događa da onima do kojih nam je najviše stalo, dajemo najmanji dio sebe. Puno više se trudimo s ljudima koji su dalje od nas. Stoga je važna prisutnost roditelja u životu njihove djece, aktivna prisutnost po uzoru na don Boscov preventivni sustav.  Današnje društvo ima svoje vrijednosti, koje se razlikuju od vrijednosti društva u kojem smo mi odrasli. Danas se gleda kroz materijalne i ekonomske vrijednosti. Trebamo prihvatiti kako su današnja djeca drugačija od nas.

Znamo li biti zadovoljni s onim što imamo? Djeca su jedino što imamo. Ako dijete vidi roditelje kao uzor, to je najbolji put kako usmjeriti dijete. Djeca su kao spužve, sve upijaju.

Događa se da situacije oko nas utječu na nas i na djecu. Trebamo birati. I potrebno nam je zajedništvo. Škola je jedan od oblika zajedništva. Cilj škole da dijete bude sretno i u budućnosti dobar čovjek. Pravilo odgoja je da ono što nemaš, ne možeš dati. Važno je kakvu sliku Boga i čovjeka nosimo u svom srcu. Djeca su dar i zadaća. Oni imaju lravo na svoju budućnost i svoje pogrješke. Odgoj je moguć.

U diskusiji nakon predavanja, roditelji su zamolili pojašnjenje još ponekih situacija, a imali su mogućnost i osobnog razgovora s predavačem.

s.  Mandica Starčevic, ravnateljica