« Kolovoz 2018 »

RADIONICA POČETNOG UČENJA TALIJANSKOG JEZIKA
Autor: MANDICA STARČEVIĆ, 28. 3. 2018.

Mjesto okupljanja ljubitelja talijanskog jezika i kulture 27. ožujka bila je učionica 2.a razreda. Dašak Italije učenicima je prenijela mama Ana Paić Bumbak koja je gostovala u nastavi produženog boravka kako bi djecu na sustavan i zabavan način upoznala s drugim stranim jezikom.

Poznato je kako učenje stranog jezika u ranoj dobi djeluje poticajno na razvoj jezičnih komunikacijskih vještina, poboljšava vještinu slušanja te stvara sigurnost u daljnjem učenju. U to su se uvjerili i sami učenici! Na zabavan način, uz pjesmu i igru upoznali su talijanski jezik i naučili poneku riječ i rečenicu. Mama Ana im je, obraćajući se na stranom jeziku, pružila dovoljno mogućnosti  da slušaju prije nego što budu spremni izgovarati pojedine riječi  pazeći na naglasak. Zaokupila je u trenu njihovu pažnju…

Nakon što su izgovarali talijanske verzije vlastitih imena, mališani su učili i pozdrave, brojeve, hranu i boje. Sve je teklo nevjerojatnom lakoćom dok su se riječi nizale velikom brzinom.  Nije nedostajalo ni plesa ni pjesme što su učenici vrlo rado prihvatili. Opuštenim pristupom, uključujući pokrete i glazbu, srdačna mama Ana učenicima je prenijela osnovna znanja talijanskog jezika. Svatko je silno želio pokazati koliko je novih riječi usvojio.                                 Strpljivo i uspješno postigla je ravnotežu između učenja i igre, a to joj je i bio cilj: spojiti ugodno s korisnim. Stvorila je vrijeme za igru Bingo  u kojoj su djeca uživala i za svaku pobjedu bila nagrađena.  Oduševljeni učenici imali su višestruko korisno poslijepodne – isprepletanje znanja, igre, radosti i jačanje prijateljstva.

Mama Ana  osvijestila je učenike da postoje drugačiji ljudi, jezici i kulture te ih je pripremila za različite mogućnosti i prilike koje će im donijeti budućnost.

Od srca joj zahvaljujemo na ugodnom poslijepodnevu i veselimo se daljnjoj zajedničkoj suradnji!

Željka Ćaleta Car, učiteljica 2.a