POLJSKA U SRCIMA NAŠIM...
Autor: Martina Kolovrat, 1. 5. 2018.

U ponedjeljak 23. travnja učenici od 5. do 8. razreda u pratnji ravnateljice s. Mandice Starčević, učiteljica Kolinde Gabrilo, Martine Kolovrat i Dragane Bure te gospođe Elizabate Opačić krenuli su na daleki put prema Poljskoj kako bi uzvratili posjet prijateljima iz Szkola Podstawowa w Drogini, Myslenice.
Prva stanica bio je Beč gdje nas je Anja Hauptfeld upoznala s najvažnijim ljepotama glavnog grada Austrije.
Pri dolasku u Myslenice dočekali su nas dragi prijatelji: učiteljice Magdalena Szczepanska i Anna Konieczna, ravnateljica škole Halina Popek te svećenik Boguslaw Seweryn. Nakon smještanja u sobe uputili smo se na večeru s gradonačelnikom Maciej Ostrowski koji nam je poželio dobrodošlicu.

Drugi dan boravka u Poljskoj ekipa iz Šibenika iskoristila je za razgledavanje rudnika soli Bochnia, nakon čega smo posjetili malo mjesto Myslenice uz pratnju učiteljice Magdalene. Kraj dana punog dojmova zaokružili smo plesom i igrom na zelenoj površini u organizaciji svećenika Boguslawa gdje je naš tim zasluženo pobijedio, a zatim je uslijedilo čašćenje poljskim specijalitetima i roštiljem.
Treći dan boravka u Poljskoj proveden je s mnogo emocija počevši od druženja u školi u Droginiji, gdje je ravnateljica Halina Popek pozdravila goste iz Hrvatske te nam poželjela ugodan boravak u školi i gradu uz himne Hrvatske i Poljske. Domaćini su nam prezentacijom predstavili ljepote svoje domovine, a učenici šestih razreda Marija Gabrilo, Iva Berović i Franko Prpa te učenica osmog razreda Eva Maria Stanković prezentacijom i videom isto tako su predstavili ljepote naše domovine i grada. Smijeh i veselo raspoloženje vladalo je cijelo vrijeme što govori da problema u komunikaciji nije bilo. Nakon međusobnog darivanja i druženja uz igre i ples, put nas je odveo u Krakow gdje smo posjetili svetište sv. Faustine te centar sv. Ivana Pavla II.
Zadnji dan gostovanja u Poljskoj učenici su imali priliku upoznati predivan grad Krakow, njegovu povijest, znamenitosti i kulturu poput židovske četvrti Kazimierz i Sinagogu, stari dio grada, Wawel katedralu i Mariacki crkvu. Poslije „bogate“ kupovine u najvećem trgovačkom centru Krakowa krenuli smo natrag u svoju domovinu.
Na putu prema kući posjetili smo drugi najveći austrijski grad Graz uz stručno vodstvo gospođe Eve G. Frisinghelli koja je pažljivo i stručno u kratkom vremenu pokazala najvažnije ljepote grada. Vesela atmosfera vodila nas je cijelim putem natrag do glavnog cilja – povratak u Šibenik!
Veselimo se sljedećim koracima u projektu te daljnjoj suradnji.

Dragana Bura, učiteljica Engleskog i Njemačkog jezika