« Ožujak 2024 »

PRVAŠI KATOLIČKE OSNOVNE ŠKOLE "POŠTUJU NAŠE ZNAKOVE"
Autor: Martina Kolovrat, 18. 9. 2018.

Kako se ponašati u prometu, što znači koji znak i na što sve treba paziti kao aktivni sudionik u prometu, naučila su danas djeca Katoličke osnovne škole u Šibeniku u sklopu akcije Poštujte naše znakove.

Cilj akcije je doprinijeti zaštiti djece u prometu i sprječavanju ugrožavanja njihovih života, osobito u prvim danima samostalnog sudjelovanja u prometu, a na nužnost ove akcije upućuju statistički pokazatelji prema kojima je u prošloj godini na našem području u cestovnom prometu jedno dijete smrtno stradalo kao putnik, njih šestero je teže, a 21 lakše ozlijeđeno.

Policijska službenica djeci je objasnila zašto treba vezati sigurnosni pojas, kako se prelazi pješački prijelaz, zašto je ulica podijeljena na dva dijela, čemu služe semafori i ostale korisne informacije koje će im služiti kako bi se sigurno kretali.

- Vozači su ponekad nestašni kao i vi, oni se isto zamisle ili zaigraju pa, osim na sebe, trebate paziti i na ostale sudionike u prometu. Ako gori zeleno svjetlo i vama i vozačima automobila, vi imate prednost. Ipak, dobro pogledajte gdje su automobili jer možda ne razmišljaju i neće se zaustaviti – pojasnila je policijska službenica prvašima.

Djeca su naučila i da kada hodaju kolnikom, trotoarom ili kako ga već zovu, moraju šetati uz zid, ne uz cestu, a naučila su i čemu služe fluorescentne trake na školskim torbama.

Za kraj su nam pojasnili i kako je mjesto za igru igralište, park, dvorište, ali nikako cesta. Bicikli se voze gdje nema automobila, a kaciga i štitnici nas čuvaju od ozljeda.

Stoga, poštujte naše znakove!

PREUZETO: ŠIBENIKIN