Ukupno: 319453

EUROPSKI DAN JEZIKA #EDL2018
Autor: Martina Kolovrat, 26. 9. 2018.

Europski dan jezika (European day of languages) obilježava se na inicijativu Vijeća Europe svake godine 26. rujna s ciljem očuvanja i promicanja bogate jezične i kulturne baštine te poticanja cjeloživotnog učenja jezika.
Drugu godinu za redom Jezični aktiv Katoličke osnovne škole, koji čine Dragana Bura, Kolinda Gabrilo, Vera Ljubić, Ivana Milišić i Marita Županović, osmislio je i realizirao projekt obilježavanja tog dana.
U tjednu koji je prethodio 26. rujnu učenici petih, šestih i sedmih razreda s učiteljicama su marljivo izrađivali natpise s riječima/izrazima „hvala“, „volim te“ i „oprosti“, bojili zastave europskih jezika, istraživali znamenitosti i zanimljivosti te uređivali štand o državi čije je predstavnik sudjelovao u radionici s osmašima, što je ujedno bilo i središnje događanje.

Prostorijama škole moglo se čuti 11 europskih jezika iz 12 europskih država: Makedonije, Italije, Belgije, Njemačke, Turske, Poljske, Rusije, Mađarske, Slovačke, Francuske, Rumunjske i Slovenije. S pravom možemo reći da je naša škola taj dan bila „Europa u malom“. Bogatu kulturnu baštinu i jezičnu raznolikost učenicima su predstavili gospodin Petar Veligdenski (MK), gospođa Betina Županović (DE), gospodin Sebastian Latocha (PL), gospodin Erhan Hur (TR), gospodin Yvan Zizic (BE), gospođa Nina Frua (SI), gospođa Ksenija Biočić (RU), gospođa Catalina Skelin (RO), gospodin Igor Toccaceli (IT), gospođa Klara Rodin (FR), gospođa Anita Kiss-Skelin (HU) i Antonio Kardum Tomazin (SK).
Nakon „osvajanja“ države, osmaši su pristupili kvizu u kojemu je provjereno znanje o onome što su čuli i naučili. Pobijedili su Roko Barić (8. a) i Laura Koloper (8. b) s 24 točna odgovora od mogućih 29.
Vjerujemo da je učenicima i gostima ovo bilo zanimljivo iskustvo. Učenici su naučili nešto novo, a gostima je ovo bio jedan drugačiji dan i odmak od svakodnevice. Zahvaljujemo im na dolasku i nadamo se da se vidimo i dogodine.

Ivana Milišić, učiteljica Hrvatskog jezika