Ukupno: 319071

NAŠA ŠKOLA U VIDEO VERZIJI KATEKIZMA KATOLIČKE CRKVE
Autor: S. Mandica Starčević, 31. 10. 2018.

Nova video verzija Katekizma Katoličke Crkve  predstavljena je krajem listopada u Rimu. Sadrži 25 sati videozapisa podijeljenih u 46 epizoda. Projekt je kulminacija petogodišnjeg rada, 60.000 glumaca i 4.000 čitatelja s različitim životnim iskustvima iz 70 nacionalnosti. Prije pet godina snimateljska ekipa je gostovala u našoj biskupiji i snimali su priloge i u našoj školi. Izuzetna nam je čast što su kadrovi naših učenika u različitim aktivnostima uključeni u prvi dio ovog video katekizma. Našli smo se u prvom dijelu video katekizma kao predstavnice Republike Hrvatske, a uz nas su zastupljene još države: Izrael, Italija, Poljska, San Marino, Etiopija, Brazil, Poljska, Njemačka, Španjolska, Kina, Korea, Francuska, Filipini, Irska, Sirija i Madagaskar. Zahvalni smo našem biskupu  u miru mons. Anti Ivasu što nas je uključio u ovaj projekt te našem biskupu mons. Tomislavu Rogiću što nam je za školu darovao jedan primjerak ovog suvremenom djela.

Video katekizam Katoličke crkve je multimedijsko i višejezično kinematografsko djelo koje se bavi objavljivanjem Katekizma Katoličke Crkve i njezinog najnovijeg Kompedija. To je izazovni, složeni i kompletni način za širenje i tumačenje katoličkog nauka i ljepote kršćanske vjere, kroz jezik i znakove suvremenog društva.

Projekt videokatekizma Katoličke Crkve realizirao je redatelj Gjon Kolndrekaj i producirao ga je u suradnji izdavačkom kućom iz Vaticana.  Nadbiskup Rino Fisichella, predsjednik Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije, predstavio je projekt na Papinskom sveučilištu Gregoriana. Nadbiskup Fisichella je istaknuo vrijednost ovog djela u kojemu se "vizualna ljepota kombinira s dubinom tekstova". Video iskustvo je nešto što bi bilo "teško postići samo osobnim čitanjem katekizma", dodao je nadbiskup. Videokatekizam koristi kinematografski jezik dostupan široj javnosti, kako bi dotaknuo srce Crkve na putu.

s. Mandica Starčević, ravnateljica