Ukupno: 319464

DJEČJA PRAVA
Autor: Martina Kolovrat, 21. 11. 2018.

Svijet je dao obećanje da će svoj djeci osigurati jednaka prava kada je 20. studenoga 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila Konvenciju o pravima djeteta, međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu. Konvenciju su potpisale 194 države (među kojima i Hrvatska), čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području međunarodnih ljudskih prava u povijesti. Time je svijet pokazao predanost da učini sve kako bi se zaštitila i osigurala prava djece na preživljavanje, sudjelovanje i razvoj, bez diskriminacije.

Društvo Naša djeca Šibenik i Gradska knjižnica „Juraj Šižgorić“ svake godine organiziraju natječaj na temu „Upoznaj svoja prava“, kojem se priključila i naša škola na malo drugačiji način.

Učenice 7. b razreda Marija Gabrilo, Angelina Curavić, Iva Beović, Marijeta Jolić, Lucija Šprljan na satu Informatike napravili su različite poruke na zadanu temu, ali na talijanskom jeziku. Svi radovi su napravljeni u Web alatu Canva i programu Bojanje (Paint). Neka prava su:

Diritto al gioco - pravo na igru;

Diritto allo studio - pravo na učenje;

Diritto alla religione - pravo na religiju, vjeru;

Diritto alla salute - pravo na zdravlje;

Diritto di essere nutrito- pravo na prehranu;

Diritto alla nazionalità-pravo na nacionalnost;

Za gore navedena prava i radove, učenici su nagrađeni u kategoriji skupni radovi viši razredi.

Čestitamo nagrađenim učenicima!

Martina Kolovrat, učiteljica Informatike