Ukupno: 319001

EDUKACIJA O ŠTETNOSTI ZLOUPORABE DROGA
Autor: S. Mandica Starčević, 28. 11. 2018.

Ovisnost je izazov i problem moderrnog doba kod djece i mladih, dok je prevencija najdjelotvorniji pristup protiv iste jer sprečava samu njezinu pojavu. Najkvalitetnija prevencija ovisnosti dolazi upravo od roditelja i školskih ustanova.

S tim ciljem, u sklopu školskog preventivnog programa, učenike 3.a razreda u nastavi produženog boravka posjetile su 28. studenog u nastavi produženog boravka djelatnice Doma za odgoj djece i mladeži Zadar, socijalna pedagoginja Katarina Pavičić i psihologinja Marina Milivojević.

Motiv njihova posjeta bio je razvijanje kritičkog mišljenja prema sredstvima ovisnosti kod djece, utvrđivanje opasnosti i posljedica rizičnog ponašanja, jačanje samopouzdanja isamopoštovanja te osposobljavanje učenika za odgovorno ponašanje.

U zanimljivoj radionici učenici su pokazali zavidno znanje o ovisnosti, štetnosti i posljedicama droge na ljudski mozak kao i zakonskoj regulativi koja slijedi kod zlouporabe droga. Također,  predavačice su potakle znatiželjne učenikena razmišljanje o mogućnostima izbora koje ima svaki pojedinac kad se pojavi sredstvo ovisnosti te o načinima postupanja u takvim prilikama.

Zaključili su kako su razredne gošće svojim stručnim znanjem i kompetentnošću znatno pridonijele učenju o štetnosti droga i poticanju zdravog životnog stila. Na kraju druženja usuglasili su se kako je o problemima ovisnosti potrebno neprestano govoriti te stalno jačati znanja kako bi se spriječila komzumacija opasnih supstanci.

Zahvaljujemo djelatnicama Doma za odgoj djece i mladeži što su se odazvale na naš poziv i raduju nas budući susreti kako bi proširili dosad stečena znanja.

Željka Ćaleta Car, učiteljica 3.a