Ukupno: 319054

PROSINAČKI ETWINNING PROJEKTI
Autor: S. Mandica Starčević, 14. 1. 2020.

Učiteljice Katarina Pilipac i Antonija Mamužić pokrenule se početkom prosinca s učenicima 3.b razreda  eTwinning projekt Christmas cards between Catholic schools i pozvale u projekt Katoličke škole iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Slovačke, Velike Britanije, Hrvatske (Požega)  i Poljske. Učenici iz navedenih zemalja izradili su božićne čestitke u kojima su čestitali Božić na materinjem i engleskom jeziku. Napisali  su  i pismo u kojem su opisali  kako se obilježava Advent u njihovim školama, koje aktivnosti se provode u tom razdoblju i kako se pripremaju za veliki kršćanski blagdan Božić.

Učenicima 3.b razreda jako se svidio ovaj projekt i upoznavanje katoličkih i školskih običaja prijateljskih Katoličkih europskih škola.  Najzanimljivijim su istaknuli pismo iz Bihaća, iz susjedne BiH, u kojem su učenici opisali pripreme za Božić te kako njihovu školu pohađaju učenici različitih vjera, ali zajedno sudjeluju u pripremama i obilježavanju različitih vjerskih blagdana.

U pismu koje nam je stiglo iz Velike Britanije, iz škole Sv. Augustina ( St. Austins R.C. Primary school, Merseyside) otkrili smo dosta sličnosti s našim školskim pripremama za Božić (izrađuju adventske vijence, rade humanitarne sajmove, učenici više  pomažu prijateljima, roditeljima i  daju adventska obećanja, otvaraju adventski kalendar u kojem su slatkiši i zadatci. Posebno zanimljivo je putovanje „božićnih jaslica“ koje svake večeri posjećuju drugu obitelj i uz njih se pjevaju i pričaju božićne priče.

Naravno, čestitke i pisma i iz ostalih škola su ih jako obradovali.

U sklopu eTwinning projekta  „Our future is in our hands u koji su uključeni ove školske godine učenici ekoloških skupina nižih razreda ostvario se mini projekt „New years wishes – razmjena čestitki. U tom projektu osim čestitanja Božića i Nove godine učenici su upozoravali porukama i crtežima na važnost očuvanja jedine nam planete Zemlje. U ovom projektu učenicima ekoloških skupina su stigle čestitke iz desetak europskih zemalja.

Katarina Pilipac i Antonija Mamužić, učiteljice 3.b