« Ožujak 2024 »

DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST
Autor: Josipa Baljkas Klisović, 24. 1. 2020.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan kojim se želi podsjetiti na sve žrtve fašističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Taj se dan na razne načine obilježava diljem Europe svake godine 27. siječnja od 2005. godine. Toga je dana 1945. saveznička vojska ušla u Auschwitz i oslobodila oko 7500 logoraša.

Ove se školske godine obilježavanju toga dana pridružila i naša škola. Cijeli tjedan uoči obilježavanju toga datuma učitelji Vjeronauka, Povijesti i Hrvatskog jezika (s. Manes Puškarić, Andrija Guina i Ivana Milišić) kroz razne su aktivnosti tijekom redovne nastave sedmaša i osmaša bavili se tom tematikom. Kroz djela za cjelovito čitanje (Dnevnik Anne Frank, Kradljivica knjiga Markusa Zusaka), igrani film Dječak u prugastoj pidžami, upoznavanje židovske religije i holokausta kao povijesne činjenice upoznali su jedan mračni dio povijesti čovječanstva koji je duboko osporavao osnove civilizacije. Obilježavanje je zaključeno 24. siječnja 2020. posjetom i razgovorom s osobom koja je proživjela Drugi svjetski rat i čiji je otac izgubio život u logoru. Gospođa Vjera Cvitanović (r. Braun), koja je sad već u devetom desetljeću svoga života, vrlo se dobro sjeća tih dana. Učenicima je prenijela svoj živi duh i optimizam kojim zrači, uputivši im poruku mira, ljubavi, međusobnog uvažavanja i dostojanstva. Autentični je iskaz snažno pridonio dubokom doživljaju učenika.

Od izuzetne je važnosti kod učenika razvijati empatiju, educirati ih o antisemitizmu i drugim oblicima netolerancije te podizati svijest o opasnosti od radikalnih, ekstremističkih pokreta i totalitarnih režima. Prisjećajući se žrtava, učenici se razvijaju kao demokratski građani kako bi sutra bili, prema riječima gđe Vjere „braniči zdravoga razuma“.

Ivana Milišić, učiteljica Hrvatskog jezika