Ukupno: 319545

POSJET INTERPRETACIJSKOM CENTRU SV. JAKOVA „CIVITAS SACRA“
Autor: Josipa Baljkas Klisović, 19. 2. 2020.

Dan 19. veljače četvrtašima je bio rezerviran za izvanučioničnu nastavu. Put ih je vodio u obnovljenu palaču Galbiani u Interpretacijski centar sv. Jakova „Civitas Sacra“. Mjesto je to na kojem se djecu na zanimljiv i pristupačan način, kroz interaktivni doživljaj, može upoznati sa poviješću grada Šibenika, šibenske katedrale, ali i cijele šibenske biskupije.

Obilazak centra uvelike je olakšala gospođa Ana, koja je stručnim vodstvom provela djecu cijelim centrom. Nakon pogledanog dokumentarnog filma učenici su se upoznali sa bogatim vrelom šibenske povijesne baštine. Iako je naglasak cijelog centra na samoj šibenskoj prvostolnici, riznica liturgijskog ruha i posuđa, vrijedne relikvije, replika katedralne krstionice i maketa kupole oduševili su djecu. Najveću pažnju ipak su im privukle interaktivne igre, pa su se učenici na trenutak uživjeli u ulogu graditelja i klesara te se okušali u podizanju katedrale, te klesanju svoga imena u kamenu.

Vrijeme do povratka u školu iskorišteno je za šetnju gradom. Uživajući u istraživanju i promatranju kulturno-povijesnih spomenika svoga grada, učenici su proširili svoje znanje iz Prirode i društva.

Obogaćeni mnogim novim saznanjima, te osviješteni koliko je značajno očuvanje kulturno-povijesne baštine, zadovoljni su se vratili u školske klupe.

Marija Gatara, učiteljica 4.b razreda