Ukupno: 319465

SVOJU KNJIGU DARUJ – TUĐE SRCE OBRADUJ!
Autor: S. Mandica Starčević, 24. 2. 2020.

Svima je u današnje vrijeme poznato da je 14. veljače Dan zaljubljenih, odnosno Valentinovo, a malo ljudi zna da se taj dan obilježava i Ćirilovo, dan kada je Konstantin-Ćiril prešao u vječnost. Konstantin-Ćiril je s bratom Metodom u 9. stoljeću opismenio Slavene prevodeći crkvene knjige i osmišljavajući novo pismo – glagoljicu. Zbog toga ga se smatra najvećim slavenskim darivateljem knjiga, jer posredno stoji iza svih knjiga koje su slavenski narodi sami sebi pribavili.  Osim toga taj je nadnevak izabran za Međunarodni dan darivanja knjiga, a pokrenula ga je dječja spisateljica i knjižničarka Amy Broadmoore 2012. godine.

Obilježavanje toga dana ubrzo se proširio na brojne zemlje širom svijeta, a svrha mu je popularizirati čitanje, osobito kod djece. U Hrvatskoj je taj dan obilježava u okviru nacionalne kampanje Čitaj mi! i pod geslom Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj.

Ove godine i naša se škola pridružila akciji, a za to su zaslužne učiteljice Hrvatskoga jezika Marita Županović i Ivana Milišić te školska knjižničarka Marina Klarić. Akcija se provodila od 12. do 19. veljače 2020. Učenici, roditelji i članovi lokalne zajednice bili su pozvani da se priključe akciji darovanja slikovnica i knjiga za djecu i mladež te da u prostor škole donesu knjige koje žele darovati. Učiteljice i knjižničarka sve su prikupljene knjige poslale u Dom za nezbrinutu djecu sestara karmelićanki BSI u Zagrebu. Darivati je lijepo. To je nesebičan čin koji utječe na čovjekovo mentalno zdravlje. I primiti dar je lijepo. Sigurni smo da smo dječici, čiji dan u domu nisu baš uvijek veseli, ovom gestom izmamili osmijeh na lice.

Ivana Milišić, učiteljica Hrvatskoga jezika