« Ožujak 2024 »

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA, VUKOVARA I ŠKABRNJE
Autor: S. Mandica Starčević, 20. 11. 2020.

"Ima jedan grad, oduvijek mi drag, ima jedan grad slavonski" uvodne su riječi poznate nam pjesme. Upravo taj grad, njegova žrtva tijekom Domovinskog rata, uz malo mjesto u zadarskom zaleđu - Škabrnju, zauzeo je posebno mjesto u srcima svih nas, a kao i prijašnjih godina, i poseban dan koji obilježavamo u našoj školi.

Vukovar, grad simbol, grad heroj, grad tisuću istina; prekrasni grad na obali Dunava, na vratima naše domovine, razoren i srušen, grad patnje i boli. Sve one lijepe epitete i najmučnije pridjeve mogli bismo vezati uz njegovo ime. Prisjećajući se ratnih godina i teškog njegovog stradanja, ali  i gledajući prekrasne slike obnovljenog, novog Vukovara, rodila se ideja kako učenicima približiti uspomene koje, iako zasigurno nisu lake ni lijepe, svi mi stariji nosimo u sebi i učiniti da se one nikada ne zaborave u očima naših novih, mladih naraštaja.

Stoga smo Dan sjećanja, ove godine 17. studenog, započeli, kako drugačije nego zvukom poznate slavonske tamburice, pjesmom rastanka i prigodnim tekstom koji je izvrsno dočarao misli tisuće i tisuće ljudi koji su tog 18. studenog 1991. godine morali napustiti svoje domove. Uslijedilo je čitanje prigodne pjesme Minuta šutnje preko školskog razglasa te molitva za sve žrtve rata. Paljenjem lampiona ispred školske kapelice svi učenici naše škole imali su priliku i za osobnu molitvu.  Tijekom dana učenici razredne nastave izrađivali su simbole grada Vukovara - nekad i sad, koji su, uklopljeni u jednu cjelinu, predstavljali stari, razrušeni, ratom pogođeni Vukovar koji je mostom preko rijeke Vuke povezan s novim, obnovljenim, djecom ispunjenim gradom. Rad svih učenika u cjelini simbolizira nužnost prisjećanja, pamćenja i upoznavanja naše povijesti, ali i svijetlog pogleda u budućnost, kojeg nam Vukovar, iako prošao sve nezamislive ratne strahote, zasigurno nudi.

"Uspomena u prošlosti spava, budućnost ju čuva od zaborava!"

Ivana Labor, učiteljica