Ukupno: 319000

DABAR - MEĐUNARODNO NATJECANJE IZ INFORMATIKE I RAČUNALNOG RAZMIŠLJANJA
Autor: Josipa Baljkas Klisović, 21. 11. 2020.

Ideja o Bebras natjecanju (lit. Dabar) rođena je u Litvi 2003. godine kao rasprava o tome kako privući učenike da uče informatiku. Ime je dobilo asocijacijom na vrijedne i inteligentne dabrove koji nastoje postići savršenstvo u svom području djelovanja i čine sve da bi postigli cilj. Te godine, prof. Valentina Dagiene sa Sveučilišta u Vilniusu imala je za cilj uspostaviti Dabar natjecanje kao međunarodnu inicijativu za informatiku među učenicima svih dobnih skupina. Od njegovih početaka do danas toj inicijativi je pridruženo 67 zemalja, a prvi izazov, kao eksperimentalno ispitivanje, održano je 25. rujna 2004. godine u Litvi u kojem je sudjelovalo 779 učenika.

Drugi tjedan u mjesecu studenom proglašen je svjetskim Bebras tjednom za rješavanje zadataka.

Dabar natjecanje promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i široj javnosti. Sudjelovanjem u Dabar natjecanju želi se potaknuti na razvijanje vještina rješavanja problema i informatičkih koncepata uključujući sposobnost da sudionici razgrađuju složene zadatke u jednostavnije komponente, a rješavanje izazova zahtijeva logičko promišljanje, sintezu i analizu, imaginaciju, apstrakciju, algoritamsko razmišljanje, kreativnost koje su ujedno i najvažnije vještine računalnog razmišljanja. Svi su zadatci jedinstveni i temelje se na osnovnim konceptima informatike i računalnog razmišljanja, a elementi igre potiču motivaciju i uključenost učenika te tako stvaraju osjećaj zadovoljstva nakon intelektualnog rasuđivanja.

Kada je 2015. godine započela izrada novog kurikuluma Informatike, planirana je promjena koncepta poučavanje tog predmeta te je stavljen naglasak na kreativno stvaralaštvo i računalno razmišljanje. Tada se pojavila ideja o dovođenju natjecanja Bebras u Hrvatsku.

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras od 2016. godine organizira međunarodno online natjecanje Dabar. U susret petom održavanju natjecanja Dabar za učenike, po prvi puta, pripremljeno je i malo iznenađenje za sve učitelje i nastavnike te se održalo i natjecanje Dabroučitelj. Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Sudionike natjecanja obično nadgledaju učitelji koji mogu integrirati Bebras izazov u svoje nastavne aktivnosti, a izazov se izvodi u školama pomoću računala ili drugih digitalnih uređaja. Iznimno ove godine, zbog pandemije uzrokovane Corona virusom, svim sudionicima, u dogovoru s odgovornim osobama u školama omogućen je pristup natjecanju iz vlastitog doma.

Bogu hvala, našoj školi takav pristup nije bio potreban i svi sudionici, njih 84, natjecanju je petu godinu za redom pristupilo iz informatičke učionice tijekom cijelog tjedna (9.-13.11.) u organiziranim satima i pridržavajući se epidemioloških mjera. Učiteljice Informatike, Martina Kolovrat i Josipa Baljkas Klisović hrabrile su i poticale učenike na samu prijavu s obzirom da se zadatci mogu rješavati bez prethodnog znanja ali umjesto toga zahtijevaju logično razmišljanje. Zadatci su bili složeni od niza kratkih problema, zabavni, zanimljivi i temeljili su se na problemima s kojima se računalni znanstvenici često susreću i rješavaju ih. Cilj je bio točno riješiti što je više moguće zadataka (od ukupno 12) u zadanom vremenu od 40 minuta.

Otvorene su učionice na platformi Teams, postavljeni zadatci za vježbanje, a učiteljice su bile dostupne cijelo vrijeme za koordinaciju i eventualnu pomoć oko rješavanja zadataka.

Izazovu je u Hrvatskoj ove godine pristupilo 36.491 učenika. Učenici naše škole su se natjecali u 3 kategorije: MiliDabar (3. i 4. razredi), KiloDabar (5. i 6. razredi) i MegaDabar (7. i 8. razredi) i postali dio te fantastične brojke!

Učenici koji su ostvarili odličan rezultat i ušli u prvih 10% najboljih učenika u svojoj kategoriji su:

1. Jerko Petrović, 6.b

2. Marijeta Bosnić, 6.a

3. Ante Banovac, 5.a

4. Mihaela Spahija, 8.a

5. Bartol Vrcić, 7.b

6. Mirta Gatara, 8.a

7. Toni Crnogaća, 8.a

Želim se zahvaliti i čestitati svima u svoje osobno ime i ime učiteljice Martine, u ime Škole i u ime cijele organizacije Dabrosvijeta. Čestitamo na želji i hrabrosti da pristupite izazovu koji promiče računalno razmišljanje!

Svaka minuta koju ste uložili na logično razmišljanje je dobro utrošena minuta, kako za ovaj izazov tako i za vašu budućnost! Bravo!

Mi nastavljamo sa svojim Bebras izazovima i kroz druge nastavne aktivnosti, a izazov natjecanja prihvaćamo i sljedeće godine, zar ne?!

Josipa Baljkas Klisović, učiteljica Informatike