Ukupno: 204063
« Siječanj 2021 »

ŠKOLSKI MEDNI DAN S HRVATSKIH PČELINJAKA
Autor: S. Mandica STARČEVIĆ, 7. 12. 2020.

Med je jedan od najsavršenijih proizvoda prirode u kojem se nalaze gotovo svi sastojci koji grade organizam čovjeka. U povijesti zauzima vrlo važno mjesto pa je oduvijek bio prisutan u narodnoj medicini te se koristio za liječenje brojnih zdravstvenih tegoba.

Upravo na blagdan sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, 7. prosinca  učenici prvih razreda obilježili su Školski medni dan i time sudjelovali u Nacionalnom projektu u organizaciji Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Med koji je podijeljen učenicima prvih razreda osnovnih škola   zapakiran je  u Nacionalnu staklenku za med. Projekt Nacionalne staklenke za med podupire Ministarstvo poljoprivrede s ciljem veće prepoznatljivosti meda proizvedenog na hrvatskim pčelinjacima, pomoću znaka Med hrvatskih pčelinjaka. Svaka staklenka koja se označava znakom Med hrvatskih pčelinjaka ujedno je označena i jedinstvenim serijskim brojem, putem kojeg pomoću internetske aplikacije koja je namijenjena potrošačima na www.med.hapih.hr svaki potrošač može provjeriti koji je pčelar, gdje i kada proizveo taj med. Našim prvašima med donio pčelar g. Žarko Peran, lokalni pčelar. Ravnateljica Škole s. Mandica Starčević djeci je prezentirala proces nastanka, važnosti i ljekovitosti meda dok je don Mate Drljo upoznao mališane s likom sv. Ambrozija te ih naučio koje sve proizvode dobivamo marljivošću pčela. Učenici su s nestrpljenjem iščekivali degustirati med proizveden na hrvatskim pčelinjacima te prolistati edukativnu slikovnicu Pčelica Jelica i medo Edo koju su dobili na dar.

Ciljevi Školskog mednog dana i promocije hrvatskih pčelinjaka su povećanje unosa meda u prehrani djece, podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda kao i educiranje učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.

Vodeći se izrekom Med hrani i od mnogih bolesti brani  nadamo se da će nas  taj ljekoviti proizvod prirode sačuvati u ovim izazovnim vremenima.

Željka Ćaleta Car i  Marija Gatara,  učiteljice