ZAŠTITA AUTORSKIH PRAVA, ONE DRIVE
Autor: Martina Kolovrat, 13. 1. 2021.

Tko je završio učenje,
završio je i rasti
.

Ruska mudra izreka

S obzirom da želimo rasti, članovi Učiteljskog vijeća pristupili su organiziranom webinaru 8. siječnja 2021. na platformi Teams pod vodstvom učiteljice Informatike Martine Kolovrat.

Tema ovog webinar je Zaštita autorskih prava i One drive.

Digitalni mediji za pohranu i objavu podataka pred korisnike stavljaju novi izazov, i to upotrebom dvije kombinacije tipki copy i paste. Izazov može biti manji ili veći, izazov kojim se može prekršiti i zakon. Zabrinjavajuće je ako nismo svjesni da je ta jednostavna aktivnost, kad je riječ o autorskom djelu, definirana zakonom.

U današnje vrijeme kad tehnologija ulazi u sve domene društva, a i u obrazovanje, učitelj je u poziciji da najčešće mora sam osigurati digitalne obrazovne sadržaje za svoje učenike. Korištenje postojećih, ali i izrada autorskih sadržaja traži znanje o autorskim pravima. Kroz prezentaciju su prožete zanimljive informacije o Intelektualnom vlasništvu, autorskim pravima, zakonskoj regulativi, Creative commons licencama, otvorenim obrazovnim sadržajima te informacije o tome gdje pronaći besplatne slike i glazbu na internetu.

Nakon toga članovi Učiteljskog vijeća upoznati su s popularnom aplikacijom One drive, koja je dio paketa Office 365. OneDrive je mjesto za pohranu u oblaku koje s AAI@EduHr prijavom omogućava pohranu do 1TB podataka. Poslije detaljnih uputa o stvaranju, brisanju, kopiranju, premještanju, sinkronizaciji podataka u aplikaciji, učitelji su pristupili izvršenju postavljenog zadataka.

Svako stručno usavršavanje neka nam bude vodilja za osobni rast jer ne predaje učitelj ono što želi, ne predaje učitelj ono što zna, učitelj predaje ono što jest.

Martina Kolovrat, učiteljica Informatike