« Ožujak 2024 »

OBILJEŽEN MJESEC KIBERNETIČKE SIGURNOSTI
Autor: Martina Kolovrat, 23. 10. 2021.

Svake godine u listopadu obilježava se Europski mjesec kibernetičke sigurnosti. Brojnim aktivnostima učenici su se pobliže upoznali sa samim pojmom kibernetičke sigurnosti, što on zapravo znači i kako najlakše prepoznati kibernetičke prijetnje, odnosno reagirati na njih na ispravan način i tako se zaštititi. Važnost provođenja Europskog mjeseca kibernetičke sigurnosti leži i u činjenici kako je broj ne-tehničkih računalnih incidenata vezanih uz prijevare građana, neželjene elektroničke poruke i uznemiravanje u stalnom porastu.

Svjedoci smo sve češćih priča o tome kako vrlo veliki broj ljudi u Hrvatskoj zbog vlastite naivnosti nasjedne na neku od internetskih prevara. U tom pogledu, CARNET-ov Nacionalni CERT je pokrenuo kampanju „Veliki hrvatski naivci“ kojom se povećala razina svijesti korisnika o informatičkoj sigurnosti te razvilo saznanje da u Hrvatskoj postoji tijelo koje se bavi kibernetičkim incidentima.

Učenici 6. razreda su u alatu WordArt izrađivali oblake riječi s najvažnijim pojmovima kao podsjetnik na prezentiranu temu. Također, učenici 7. razreda su izrađivali promotivne brošure u Canva alatu, a učenici 8. razreda mrežne prezentacije u alatu Sway. Iako je svima njima donekle već bila poznata tema Kibernetičke sigurnosti kroz prijašnje projekte Sigurnosti na internetu ovim projektom smo svakako nadopunili i još više učvrstili znanje o sigurnom djelovanju i ponašanju u virtualnom okruženju.

Sigurno je sigurno, a što nije sigurno – nesigurno je.

Josipa Baljkas Klisović, učiteljica Informatike