Ukupno: 319465

SVJETSKI DAN JABUKA 2021.
Autor: Martina Kolovrat, 24. 10. 2021.

„Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van'“

Dan jabuka prvi put se obilježio 20. listopada 1990. godine u Londonu s ciljem promicanja zdravstvenih kvaliteta jabuke i demonstracije mnogobrojnih sorti. Jabuka je predstavljena kao simbol zdravlja kojeg je neophodno čuvati. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka prihvatile brojne škole, udruge, organizacije koje su promicale važnost jabuke za zdravlje i prehranu ljudi.

Kako bi učenici 2.a i 4.a upoznali vrijednost jabuka, tijekom rujna i listopada 2021. priključili su se eTwinning projektu Dan jabuka 2021., a učenici 2.a sudjelovali su i u projektnim aktivnostima eTwinning projekta  Dani jabuka, dani zdrave hrane.

Ciljevi obilježavanja Svjetskog dana jabuka su upoznavanje učenika s utjecajem jabuke na zdravlje, koristima od jabuke, vrstama jabuke, načinom konzumiranja jabuke i proizvoda od jabuke. Organiziranjem raznih predmetnih i međupredmetnih aktivnosti učenici su proslavili Dan kraljice voća.

Učenici 2.a razreda istražili su sorte jabuka, predstavili ih i likovno se izražavali ukrašavajući razred za proslavu Dana jabuka. Jabuke su koristili u štafetnim i natjecateljskim igrama na satovima Tjelesne i zdravstvene kulture koje su kasnije iskoristili za izradu soka od jabuke. Čitali su i pjevali pjesme o jabukama te izradili digitalnu kuharicu sa slasticama u kojima je jabuka najvažniji sastojak. Na Svjetski dan jabuka 20. listopada učenici su napravili kolač od jabuka i uživali u kraljici voća!

Učenici 4.a razreda također su istraživali o važnosti jabuke u prehrani, izrađivali likovne radove u raznim tehnikama s motivom jabuke, pisali su pjesme, sastavke i igrokaze. Dramatizaciju igrokaza prezentirali su drugom razredu dok su učenici drugog razreda njima čitali narodne pjesme o jabukama. Upoznali su različite web 2.0 alate koje su koristili u navedenim projektima.

Realizacijom projektnih aktivnosti, učenici su ih ocijenili najvišom ocjenom te se ovom projektu unaprijed vesele i sljedeće nastavne godine.

Ne zaboravite, za bolje zdravlje trebate posegnuti za jednom jabukom!

Željka Ćaleta Car i Julija Crnogaća, učiteljice razredne nastave