Ukupno: 319072

MOBILNOST SUDIONIKA ERASMUS+ PROJEKT „VALUES THROUGH ART“ U LITVU
Autor: Martina Kolovrat, 30. 5. 2022.

U razdoblju od 23. svibnja do 28. svibnja 2022. godine sudionici Erasmus+ projekta Values through Art, učenici 5.b i 6.a razreda pod vodstvom koordinatorica projekta Antonije Mamužić i Željke Ćaleta Car te učiteljica Josipe Baljkas Klisović i Ines Baljkas Nakić u pratnji, posjetili su Vilnius, glavni grad Litve.

Organizatori ove mobilnosti su učenici i nastavnici partnerske škole iz Litve (Mokykla „Sokratus“, Vilnius) dok su projektni partneri iz Španjolske (Ceip Jose Rodriguez Cruz, Villafranca de los Barros, Badajoz) prisustvovali ovoj mobilnosti virtualno.

Sadržajno bogat program tijekom boravka u Vilniusu uključivao je obilazak stare gradske jezgre grada koja se nalazi na popisu kulturne baštine UNESCO-a, obilazak i prijem djelatnika partnerske škole „Sokratus“ te brojne pedagoške radionice u kojima se njegovalo plesno, likovno, dramsko i glazbeno stvaralaštvo učenika. U sklopu predsjedničke rezidencije, u Centru za edukaciju, učenici su sudjelovali u interaktivnim radionicama u kojima su pobliže upoznali prirodnu, kulturnu i povijesnu baštinu Litve. Uživali su i na godišnjoj zabavi projektnih partnera. Domaćini su gostima organizirali i posjet gradu Trakai-u, poznatoj srednjovjekovnoj utvrdi Litve kao i obilazak državnog kulturnog rezervata koji je uvršten na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine.

U slobodno vrijeme provedeno u Vilniusu, za sudionike Erasmus+ projekta poseban značaj imao je posjet spomen kući sv. Faustine koja je prije 2. svjetskog rata bila samostan u kojem je živjela sv. Faustina. Tamo je započela s pisanjem dnevnika o Kristovim ukazanjima i tu joj je objavljena krunica Božanskog milosrđa. Posebna milost bila je biti na mjestu gdje je spavala, molila i vodila razgovore s Kristom. Posjetili su i svetište u kojem se nalazi originalna prva slika Milosrdnog Isusa koja potječe iz vizije sv. Faustine. U toj viziji Krist je izrazio želju da se naslika Njegova slika te da ispod budu napisane riječi: Isuse, uzdam se u tebe! Učenici i učitelji prisustvovali su svetoj misi koja je vođena na litavskom jeziku, ali to ih nije spriječilo da se utječu neiscrpnom Božanskom Milosrđu.

Sudionici Erasmus+ projekta kroz brojne radionice, upoznavanje s vršnjacima, obilazak prirodnih i kulturnih znamenitosti Litve, upoznavanje različitih običaja, usavršavanje engleskog jezika njegovali su suradničko učenje s naglaskom na prihvaćanju različitosti.

Svi zadani ciljevi projekta su ostvareni, a mi se unaprijed radujemo novim izazovima.

Željka Ćaleta Car, Antonija Mamužić