Ukupno: 319476

ERASMUS+ MOBILNOST U AURILAC
Autor: S. Mandica Starčević, 7. 6. 2022.

Posljednja mobilnost Erasmus+ projekta Let`s track around Europe`s tracks održala se u Francuskoj u gradiću Aurilac u pokrajini Cantal od 30.5. do 3.6.2022. godine. Domaćin je bila škola Jules Ferry. Na put je naša skupina, 11 učenika i 3 učitelja Ana Perak, Andrija Guina i Krešimir Periša, krenula u subotu navečer i nakon 24 sata putovanja autobusom stigla na svoje odredište.

Prvi dan u školi odmah smo započeli radno, učenici su prezentirali teme koje su istraživali proteklih mjesec dana, upoznali se sa školom i načinom odvijanja nastave, ručali, družili se i otišli kod svojih domaćina.

Drugi dan slijedio je obilazak farme i sirane u sklopu Srednje poljoprivredne škole u Aurillacu. Učenici su  upoznali  organizaciju farme, poslove oko održavanja krava, načinu na koji prikupljaju mlijeko, procesu proizvodnje sira...Uslijedio je posjet zanimljivom, interaktivnom Muzeju vulkana.

U večernjim satima nakon popodnevne pripreme stigli smo u kamp uz jezero  gdje je planirano noćenje u šatorima. Podizanje šatora, igra, roštilj, večera na otvorenom, druženje s prijateljima.... jednom riječu nezaboravno. Nenaspavani, ali sretni krenli smo ujutro u novi dan, doručak na otvorenom pa aktivnosti uz jezero, adrenalinski park, kupanje, vožnja bicikla, igra i smijeh, odmor na travi, uživanje u prekrasnoj prirodi...

Planirano planinarenje u četvrtak zbog vremenskih neprilika moralo je biti otkazano, umjesto zahtjevne planinarske ture uslijedio je više turistički obilazak vrha Puy Mary na koji smo se penjali stepenicama. Osvojeni vrh, prekrasan pogled na doline u okruženju i vruća čokolada po silasku učinili su i ovaj dan nezaboravnim. Po povratku u školu opet igra i druženje s prijateljima te odlazak kućama. U večernjim satima dolazak u školu i druženje s našim domaćinima učiteljima, roditeljima i djecom.

Poslijednji dan, petak nakon radnog dijela u školi, krenuli smo na izlet u okolicu, prekrasna priroda i živopisna, očuvana tradicijska sela još jednom su nas oduševila.

I tako, dan po dan, aktivnost po aktivnost...vrijeme provedeno u Aurillacu prebrzo je prošlo, već navečer krenuli smo prema Hrvatskoj... dug cjelodnevni put i sretan povratak kući.

Tijekom protekle tri godine brojne su bile teme vezane za planine koje su učenici istraživali. Glavna tema ovog posjeta bio je život ljudi u planisnkom području te očuvana priroda, stoga je sve što su učenici tamo vidjeli i doživjeli otkrilo kako se živi u pokrajini Cantal, predivnom prostoru toliko različitom od naše Dalmacije. Nadamo se da sve naučeno nećemo zaboraviti, a sve doživljeno će sigurno ostati u našim srcima.

Sa željom da sklopljena prijateljstva potraju završavamo ovaj Erasmus projekt i otvaramo vrata nekim novim projektima, suradnjama, doživljajima, druženjima i otkrivanjima ovog predivnog  svijeta kojeg smo dio.

Ana Perak, prof.