« Srpanj 2024 »

HODOČAŠĆE OBITELJI NAŠIH UČENIKA U VRANU POVODOM MEĐUNARODNOG DANA OBITELJI
Autor: S. Mandica Starčević, 19. 5. 2024.

U mjesecu svibnju već 30 godina obilježava se Međunarodni dan obitelji s ciljem podizanja svijesti o obitelji kao nositeljici života, njezinoj važnosti i ulozi u društvu. U današnje vrijeme, kada je kriza obitelji sve češća, bitno je raditi na jačanju međusobnih odnosa unutar nje te poboljšanju vještina komuniciranja svih članova, kako bi temelji koji su postavljeni stvaranjem obitelji bili zadržani kad dođu zahtjevna vremena.

Potaknuti time, ove smo godine odlučili obilježiti Međunarodni dan obitelji hodočašćem, radom, druženjem i molitvom u župi svete Nediljice u Vrani u subotu, 18. svibnja.

Putovanje smo započeli molitvom svete krunice. Razmatranja uz radosna otajstva krunice pripremila je s. Renata, a nju su, uz s. Renatu, predvodili i roditelji te djeca. Dolaskom na odredište iskoristili smo sve blagodati okoliša crkve: veliku prostranu livadu za igru i zabavu, sjenicu za opuštanje, vanjski prostor za molitvu te unutarnju dvoranu za promišljanje o uvijek aktualnoj temi.

S. Renata Azinović i Ivana Labor održale su potom predavanje i radionicu na temu Odgojno učinkovita komunikacija, u kojoj su sudjelovali i roditelji i djeca. Radionica nas je potaknula na promišljanje o komunikaciji u obitelji, o njenom bitnom utjecaju na međusobne odnose te osvijestila da komuniciramo na različite načine. Također, poučila nas je i da se vještine komunikacije mogu naučiti, kao i da kvalitetnom komunikacijom, izbjegavajući prazne neučinkovite fraze, možemo itekako utjecati na odgoj vlastite djece.

Uslijedilo je druženje uz ukusan ručak kojeg su spremno pripremili očevi i djeca zajedničkim snagama.

Vrhunac susreta bila je sveta misa u župnoj crkvi svete Nediljice koju je predvodio don Srećko Petrov. On nas je upoznao s djelovanjem župe, župnim aktivnostima te bogatoj prošlosti koju ovaj kraj ima. Ovom prilikom zahvaljujemo mu na srdačnom gostoprimstvu.

Povratne reakcije svih sudionika veliki su vjetar u leđa da nam ovakvi obiteljski susreti i povezivanje obitelji na više razina kojima smo svjedočili u susretu postanu tradicija.

Ivana Labor, učiteljica