« Srpanj 2024 »

LIKOVNA KOLONIJA U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: S. Mandica Starčević, 21. 5. 2024.

Prošli tjedan, 13. svibnja u našoj školi održana je Likovna kolonija osnovnih škola Šibensko-kninske županije, za učenike od 5. do 8. razreda. Uz učenike naše škole sudjelovali su i učenici OŠ Kistanje i OŠ Fausta Vrančića.

Početak susreta je započeo ispred katedrale sv. Jakova, gdje nas je dočekao don Krešimir Mateša, koji nas je proveo kroz katedralu i ispričao nam mnoge zanimljivosti o Katedrali, vrijednoj,  kako u duhovnom tako i u umjetničkom smislu.

Toga dana slavila se Gospa Fatimska, ali i Gospa od plača. Iz homilije don Krešimira Mateše ¨Slavimo Gospu koja se objavila u svome plaču, u svojim suzama na istočnom bedemu grada u 1635. godini, pa ponovno 1636. godine. Gospine suze su privukle mnoštvo vjernika grada koji su Gospinu sliku donijeli u katedralu na procjenu autentičnosti suza. Ispitivanjem je utvrđena vjerodostojnost Gospina plača i njenog zahvata u očuvanju Šibenika¨.

Učenici su u pratnji Milene Mikulandra, učiteljice Likovne kulture, Ivane Bakotić, pedagoginje, Ana-Marije Trevižan Vujčić, učiteljice Likovne kulture iz OŠ Kistanje s don Krešimirom ispred Gospine slike uputili svoje molitve i zahvale Gospi i nakon blagoslova  krenuli u daljnji obilazak Katedrale.

Nakon obilaska, kako iznutra tako i izvana, učenici su se zaputili u školu na radni dio zadatka. Nakon uvodne pripreme učenici su imali za zadatak oblikovati posudu za olovke s motivima rozete u reljefnom oblikovanju u materijalu gline. I za one kojima je ostalo još vremena zadatak je bio oblikovanje glava Katedrale u manjem formatu, koje će se koristiti kao magneti. Radovi nakon sušenja idu u peć za keramiku.

Uslijedio je ručak za sve sudionike i nakon toga okrugli stol na kojem smo izmijenili dojmove sa susreta i  zaključili da bismo rado svi sudjelovali i sljedeće školske godine.

Dojmovi sudionika:

Na Likovnoj koloniji mi je bilo odlično. Razgledavanje Katedrale je bilo zanimljivo i poučno, a radionica je bila još bolja. Bilo je izazovno izrađivati držač za olovke, kemijske s motivom rozete. Bilo je zabavno i rado bi ponovila. -  Petra Vudrag -

Jako mi se sve svidjelo i jako mi je bilo zabavno raditi čaše za olovke i magnete. Voljela bih opet posjetiti vašu školu.    - Katarina  Kryeziu -

Ova Likovna kolonija mi se jako svidjela zbog svega što smo radili i novih zanimljivost koje sam saznala. Jako mi se svidjelo što su došli učenici iz druge škole i što sam vidjela kako rade. Drago mi je što smo razgledali Katedralu i što sam saznala nove zanimljivosti koje nisam znala. - Marta Marija Slavica -

Milena Mikulandra, učiteljica Likovne kulture