Ukupno: 319355

Duhovna obnova djelatnika Katoličke škole
Autor: S. Mandica Starčević, 2. 9. 2013.

Da ste se 29. i 30. kolovoza 2013. zatekli na otoku Prviću, preciznije u Prvić Luci, primjetili biste priličan broj djelatnika Katoličke osnovne škole – Šibenik.  Kroz ova dva dana pripremali su se za nadolazeću školsku godinu. Svoj duh i dušu osnažili su na duhovnoj obnovi koju je predvodio don Marinko Mlakić, generalni vikar Šibenske biskupije i član Vijeća za duhovnost Katoličke osnovne škole. Uz njih su na duhovnoj obnovi sudjelovali i bogoslovi Šibenske biskupije.

Tema ovogodišnje duhove obnove bila je Milosrdni Isus koju je duhovnik obradio nadahnut prispodobama o talentima, milosrdnom Samarijancu i milosrdnom Ocu. U prispodobama Isus pronalazi analogiju odnosa Boga i čovjeka sa životnim situacijama. U prvom razmatranju o talentima, don Marinko ističe kako je čitav naš život, sve što imamo, Božji dar. Bog nam s povjerenjem daje talente koje trebamo prepoznati i razvijati. Slučajno ili namjerno, ravnateljica škole s. Mandica Starčević, nakon razmatranja, učiteljima je podijelila raspored sati. Tijekom ostalih razmatranja voditelj je naglasio kako nas Ljubav usmjerava na drugog čovjeka, bez obzira tko on bio. Ako zaboravimo na čovjeka, nema puta do Boga. Također je progovori o istinskom kajanju i Božjem milosrđu, na primjeru izbubljenog sina i milosrdnog Oca.

Djelatnicima Katoličke škole pridružio se i šibenski biskup Ante Ivas. U svom razmatranju najprije je progovorio o „velikoj hitnosti odgoja“, budući da je teško iz generacije u generaciju prenijeti nešto vrijedno i sigurno, neke objektivne i vjerodostojne norme ponašanja na kojima bi se mogao graditi vlastiti život. Također je istaknuo temeljne zadatke Katoličke škole. Na prvo mjesto stavlja zajedništvo. Katolička škola zapravo je škola-zajednica svojih učenika, njihovih roditelja i svih djelatnika.  Samo nam Ljubav može donijeti istinsko zajedništvo, na tom polju ne postoji improvizacija. Kao drugi temeljni zadatak Katoličke škole postavio je profesionalnost svih djelatnika koja se postiže neprestanom formacijom i usavršavanjem.

U tijeku duhovne obnove sudionici su se upoznali i s likom skorog blaženika Miroslava Bulešića te su imali priliku za duhovne razgovore s duhovnikom i sakrament pomirenja.

Duhovno okrepljeni i radosna duha djelatnici Katoličke osnovne škole   otplovili su  u novu školsku godinu. Plan i program duhovne obnove u potpunosti je ostvaren.

Jelena Rakić