Ukupno: 319465

Rujanski rat
Autor: Marina Klarić, 26. 9. 2013.

„OBA SU PALA“

Šibenik slavi 22. obljetnicu  pobjede u Rujanskom ratu. Bio je to sedmodnevni rat u rujnu 1991. godine u kojem Šibenčani, napadnuti s mora, kopna i zraka, brane Krešimirov grad i njegovu okolicu od okupatora.

Naša škola je, i ove godine, prigodnim programom obilježila obljetnicu pobjede. Program je započeo oglašavanjem sirene, koja je označavala prestanak opće opasnosti, i čitanjem pjesama koje su napisali učenici petog razreda: Lucija Gojčeta i Dario Karađole te recitacijom pjesme „Šibensko hvala“ .

Pogledali smo film: „I moj grad će biti sretan“ autorice Mateje Šarić koji prati zbivanja u rujanskom ratu te događaje koji su prethodili tim ratnim zbivanjima. Paralelno s ratnom pričom odvija se i ona osobna, autorice filma, u kojoj ona, vraćajući se 20 godina unatrag, preko svojih ratnih igračaka i dječjih crteža priča vlastitu priču. Djeca su postavljala pitanja: „Je li zaista tako bilo?“, „Zašto su napadali naš Šibenik?“. Braniteljima trebamo zahvaliti što danas živimo u miru i slobodi. Uslijedila je molitva za domovinu, te molitva Sv. Franje Asiškog. U prostorijama škole izloženi su likovni radovi na temu Rujanskog rata u kojoj su sudjelovali svi učenici škole.

Riječi biskupa Srećka Badurine iz 1991.godine: „Ljubav prema našem gradu, prema našem zavičaju, ponos na kulturnu baštinu, ljudsko dostojanstvo, moralni osjećaj i pravo na slobodu, duhovne su snage koje će nas održati“. I održale su nas.

Kristina Papak, učiteljica