Ukupno: 319545

PROJEKT „VELIKI ČITAJU MALIMA“
Autor: Marina Klarić, 24. 10. 2013.

Čitanje djeci izvrstan je oblik učenja. Čitanje, osim što omogućuje učenje, istovremeno potiče specifične funkcije mozga koje su temelj kasnijem učenju u životu djeteta. Vođeni spoznajama da čitanje i slušanje priča potiču kreativnost, maštu, kritičko razmišljanje istovremeno gradeći samopouzdanje, nismo dugo čekali na ostvarenje našeg projekta.

U mjesecu hrvatske knjige, koji je započeo 15. listopada ove godine, odlučili smo naše najmlađe razveseliti bajkom, i to kroz projekt „Veliki čitaju malima“. Projekt su pomno razradile učiteljice prvih razreda u suradnji s profesoricom hrvatskoga jezika u našoj školi Ivanom Milišić, u cilju suradnje učenika predmetne i razredne nastave te ostvarenja kurikularnih zadaća nastave hrvatskoga jezika u 1. razredu.

Tako su nas dana 23. listopada u našim malim klupama 1. a razreda dočekali malo veći učenici – učenice 6.a razreda Gabriela, Danijela i Antea te učenica Nika i učenik Maro iz 7.a razreda, koji su vodili rad. U početku smo kroz razgovor učenike podsjetili što je to bajka, kakvi su događaji i likovi u bajkama, a potom nam je Gabriela pročitala bajku Luke Paljetka „Bajka o dobroj vili“. Ostali učenici vodili su razgovor o odslušanoj bajci, dok su prvašićima ruke stalno bile gore, pokazujući već tada da im se svidio ovakav način rada.

No pravo je ushićenje došlo kada smo se podijelili u skupine te je svaka skupina dobila svog učenika – mentora. Crtali smo svatko za sebe jedan mali dio bajke, a potom smo kao skupina napravili zajedničku sliku većeg dijela bajke. Uratke smo prezentirali na ploču, a potom su nam oni najhrabriji pripovijedali bajku prema nizu slika.

Da je cilj dijela projekta „Veliki čitaju malima“ u potpunosti danas ostvaren, pokazala su nam zadovoljna dječja lica te njihovo pitanje: „Kad ćemo opet?“. Budući da smo tu da se njihove želje uvijek ispune, s nestrpljenjem očekujemo nastavak projekta!

Učiteljica Ivana Bertić