Ukupno: 319545

INTEGRIRANI DAN MASLINA
Autor: Marina Klarić, 1. 11. 2013.

Maslina – drvo života

29. listopada u našoj školi obilježio se integrirani dan u kojem je glavnu ulogu imala biljka maslina. Slaveći svoj dan pod nazivom Maslina – drvo života, to stoljetno drvo proželo je svoju simboliku kroz nastavne predmete te unijelo poseban štih u našoj školi.

Vrijedne ručice prvaša i drugaša načinile su mala stabla maslina koja smo potom skupili i izradili mali maslinik. Oni malo veći, trećaši i četvrtaši, sa svojim su učiteljicama izradili prava umjetnička djela na štafelajima i na njima prikazali maslinu te maslinovo ulje u slikarskom tonu.

I učenici predmetne nastave su sa svojim nastavnicima bili veoma vrijedni pa su izradili razne plakate. Tako su se istaknuli učenici Luka Čulav i Bruno Sljepčević te Antea Krnić koji su obradili „Sredozemnu klimu-klimu masline“  pod vodstvom prof.Ane Perak.  Iz povijesnog aspekta, simboliku i vrijednost masline i njenog ulja, osvrt nam je dao prof.Andrija Gui na koji je sa svojim učenicima izradio PPT prezentaciju.

Da bi sva pitanja bila odgovorena, profesorica biologije i kemije Helena Papak pripremila je sa svojim učenicima  mikroskop i prikazala plod masline. Tu smo vidjeli odakle potječe svo to maslinovo ulje koje je toliko cijenjeno i vrijedno. A da bi svi i izdaleka vidjeli kako izgleda maslina pod kemičarskim stakalcem, pobrinula se prof.Milena Mikulandra sa učenicima te su nacrtali uvećani prikaz onog viđenog pod mikroskopom.

Sve skupa zapakirali smo u jednu malu priredbu gdje su učenici naše škole imali priliku čuti i vidjeti literarne i glazbene uratke svega onoga što su proteklih dana stvarali i pripremali uz poseban „dodir“ prekrasne prezentacije s. renate Azinović „Maslina nam priča“.

I…da….“Maslina je neobrana“  ostala samo do ručka…..vrijedni djelatnici uz pomoć malih ručica naših đaka pobrali su masline kojima se diči zelenilo naše škole.  Precizne vage su, naime, izmjerile 1772 kilograma maslina!

Učiteljica  Ines Baljkas Nakić