preskoči na sadržaj

Katolička osnovna škola Šibenik

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 9. 2015.

Ukupno: 319071
Danas: 1
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
GRAĐANSKI ODGOJ U NASTAVI VJERONAUKA
Autor: S. Mandica Starčević, 10. 11. 2013.

Stručni skup za vjeroučitelje Šibenske biskupije održan je 9. studenoga 2013. u Katoličkoj osnovnoj školi u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Katehetskog ureda Šibenske biskupije.


Obrađena je tema Građanskog odgoja u nastavi vjeronauka, s ciljevima upoznavanja programa Građanskog odgoja koji se planira uvesti u obrazovni sustav RH, prepoznavanja elemenata Građanskog odgoja koji već postoje u nastavi vjeronauka i upućivanja na odgojno-obrazovnu korelaciju istih.

 

         Na samom početku stručnoga skupa stvoreno je ugodno ozračje kroz molitvu Časoslova koju je predvodila s. Renata Azinović. Predstojnica Katehetskog ureda s. Jakica Vuco pozdravila je prisutne predavače, Tomislava Tomasića – višeg savjetnika za vjeronauk i vjeroučitelje. Poseban pozdrav uputila je biskupu Anti Ivasu koji je kao domaćin i „prvi vjeroučitelj među nama“ izrazio zadovoljstvo što smo se okupili te nam kao „građanima Hrvatske ali prije svega kao građanima neba“ poželio uspjeh u radu. Sve prisutne je u stručni dio susreta uvela moderatorica Karmela Tomašević najavivši predavače Gordanu Barudžiju, višu savjetnicu pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, dr.sc. Šimu Maršića, profesora pastoralne teologije na KBF-u Sarajevu.

Gordana Barudžija je svoje predavanje Građanski odgoj u nastavi vjeronauka izložila u tri dijela. Istaknula je kompetencije koje kod učenika želi razviti Građanski odgoj; one kompetencije koje već razvija vjeronauk naznačivši da su one u oba predmeta usmjerene „poštivanju prava i obveza svakog pojedinca u društvu“. To usmjerava na pitanje o potrebi preklapanja željenih postignuća unutar istog obrazovnog sustava. Kroz kratkometražni film podijelila je s prisutnima iskustvo učenika srednje škole Tina Ujevića u Kutini koji su kroz školsku karitativno-volontersku zajednicu „Spajalica“, proizašlu iz školskog vjeronauka, izrazili svoja prava i obveze prema potrebitim pojedincima u zajednici posvetivši se zajednici djece sa posebnim potrebama u mjestu Oborovo.

Dr.sc. Šimo Maršić je u svom predavanju Volonterstvo – zbilja i mogućnosti dao primjere dobre prakse Istaknuo je kako je do nedavno volontiranje u našem društvu imalo „kontinuirani problem entuzijazma pojedinaca“, odnosno bilo je bez razvojne strategije. Poticanje mladih na volontiranje je poticanje na činjenje dobra, zato je izuzetno važno da mladim ljudima dragovoljni rad postane sastavni dio svakodnevnice. U tome će pomoći razvojna strategija volonterstva koja je nedavno usvojena u našem društvu. Ono što dodatno jača volonterstvo je povezivanje volonterskih projekata različitih platformi, njihovo uočavanje zajedničkih ciljeva sa željom kvalitetnijeg poticanja i promoviranja volonterstva, istaknuo je predavač. On i njegove suradnice Ivana Vidović i Kristina Grubešić upoznali su prisutne sa volonterskim akcijama, njih tridesetak, koje su zaživjele u Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

Iza predavanja su Ivana i Kristina sve sudionike stručnog skupa provele kroz dvije pedagoške radionice Biti apostol i Biti vitez. Cilj radionica bio je osmisliti konkretne projekte međugeneracijske solidarnosti, međureligijske solidarnosti, očuvanja okoliša i očuvanja dostojanstva života.

Bio je ovo još jedan susret koji je prisutne obogatio novim spoznajama, razmijenjenim iskustvima i ponekim novim poznanstvom.

 

vjeroučietlj Marko Majetić





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju