Ukupno: 319358

Otvorena Vjeronaučna olimpijada u Šibeniku
Autor: S. Mandica Starčević, 3. 4. 2014.

Šibenik, (IKA) - Državno natjecanje iz vjeronauka - Vjeronaučna olimpijada učenika osnovnih i srednjih škola, svečano je otvorena je u srijedu 2. travnja u prostorijama Katoličke osnovne škole u Šibeniku.

Osamnaest srednjoškolskih ekipa i sedamnaest osnovnoškolskih ekipa iz cijele Hrvatske, te jedna gost ekipa iz Bosne i Hercegovine natječu se na temu "Katolička Crkva i znanost – doprinosi i odnosi". Na svečanom otvorenju ravnateljica Katoličke osnovne škole s. Mandica Starčević izrazila je dobrodošlicu sudionicima i zaželjela da talente koje imaju neprekidno krijepe u Božjim nadahnućima. "Želim vam da u Šibeniku prepoznate integraciju vjere i znanosti koja se može očitovati u ljudima i građevinama koje će te posjetiti", poručila je ravnateljica Starčević.
Zamjenik šibenskoga gradonačelnika Nikica Penđer u pozdravu je istaknuo kako je točno prije devet godina preminuo papa Ivan Pavao II. s porukom "Ne bojte se" koja je upućena upravo mladima. "Ne bojte se! Vi ste snaga i budućnost Hrvatske", poručio je dogradonačelnik Penđer. Raduje me što se Vjeronaučna olimpijada održava u Šibeniku i što ćete vi mladi dati doprinos i vjeri i znanosti, poručio je šibensko-kninski dožupan Zoran Smolić, dodavši kako znanost pripada svima, a Katolička Crkva jedna je od nositeljica i promicateljica znanosti.
Tajnica Nacionalnoga katehetskog ureda Anita Matković istaknula je kako je odnos Crkve i znanosti neiscrpna tema mnogim znanstvenicima. U građi za pripremu olimpijade naučili ste mnogo o odnosu Crkve i znanosti. Ono najvažnije je da se ta dva područja ne isključuju nego među njima postoji sklad i suradnja, rekla je. Njegujte interes za vjeronauk, produbljujte spoznaje i budite bolji ljudi, poručio je mladima Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje.
Vjeronaučnu olimpijadu otvorio je šibenski biskup Ante Ivas. Natjecateljima i njihovim mentorima prenio je blagoslov pape Franje s kojim se susreo prije sedam dana u Rimu. Čovjeku nije dovoljna samo znanost i mudrost. Kad znanost oplemeni srce, a srce znanost i znanje onda se događaju velike stvari. Budite poput velikih ljudi koji su nikli u Crkvi, poručio je učenicima biskup Ivas.

U kulturnom dijelu programa nastupila je ženska klapa Skradinke, djeca iz Dječjeg vrtića Brat sunce i iz Katoličke osnovne škole, te etno-udruga Petrovo Polje iz Ružića.