Ukupno: 319075

Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja
Autor: S. Mandica Starčević, 21. 10. 2014.

Stručni skup pod nazivom ''Definiranje ishoda u nastavi vjeronauka pomoću Bloomove taksonomije'' namijenjen vjeroučiteljima osnovnih i srednjih škola s područja Šibenske biskupije održan je u subotu, 18. listopada 2014. godine u Katoličkoj osnovnoj školi.

Bilo je to prvo Županijsko stručno vijeće (ŽSV) u školskoj godini 2014./2015. koje je okupilo pedesetak vjeroučiteljica i vjeroučitelja osnovnih i srednjih škola te odgajateljica u vjeri.

Skup je započeo molitvom iz Lukinog evanđelja koju je predvodio vjeroučitelj Dinko Vrdoljak te u kratkom promišljanju istaknuo kako je svaki vjeroučitelj pozvan predati se sav u Božje ruke. Bile su to poticajne misli za predavanja koja su se bavila problematikom trajne edukacije vjeroučitelja i potrebe pravilnog definiranja ishoda u nastavi vjeronauka.

Voditelj ŽSV – istok, Marko Majetić iznio je ''Analizu stručnog usavršavanja i strategija stručnog usavršavanja za profesionalni razvoj odgojno-obrazovnih radnika 2014.-2020. pri Agenciji za odgoj i obrazovanje'' koja navodi potrebu stalnog usavršavanja nastavnika pa tako i vjeroučitelja. Voditelj je predstavio programe e-učenja Agencije za odgoj i obrazovanje i istaknuo kako na ovaj način usavršavanje putem interdisciplinarnih on-line programa postaje dostupnije svim odgojno-obrazovnim radnicima.

Drugi dio predavanja stavio je u središte definiranje ishoda u nastavi vjeronauka pomoću Bloomove taksonomije. S. Renata Azinović, voditeljica ŽSV – zapad, koja je vodila ovaj dio Skupa, istaknula je važnost ispravnog definiranja ishoda kako bi rad vjeroučitelja i nastava vjeronauka polučila uspješne i trajne rezultate. U sklopu ovog dijela održana je radionica koja je imala za cilj razvrstavanje očekivanih ishoda učenja u odgovarajuće kategorije kognitivnih procesa na nastavnu temu ''Život apostola Pavla''.

Nakon teorijsko-praktičkog dijela ŽSV uslijedile su obavijesti iz Katehetskog ureda s. Jakice Vuco te izvješća vjeroučiteljicâ sa Katehetske ljetne škole za vjeroučitelje osnovnih škola u Splitu pod temom "Koncilske teme u nastavi vjeronauka" te Katehetske ljetne škole za vjeroučitelje u srednjoj školi u Zagrebu pod nazivom ''Film i novi digitalni mediji u nastavi vjeronauka''.

Svjesni potrebe za trajnim usavršavanjem kako bi znanje i vjeru u nastavi vjeronauka prenosili učenicima uspješno i kvalitetno, vjeroučitelji su svoje prvo ovogodišnje Županijsko stručno vijeće završili ugodnim druženjem uz bogati roštilj kojeg su pripremili vrijedni vjeroučitelji.

Nikolina Gović

(preuzeto s web Katehetski ured šibenske biskupije)