REDOVNICI ŠIBENIKA
Autor: Marina Klarić, 18. 11. 2014.

Sunčani ponedjeljak koji je osvanuo 17. studenog 2014. godine razveselio je naše šestaše.

S obzirom da su nedavno na satu Vjeronauka učili o redovnicima i redovničkom načinu života, njihova vjeroučiteljica ih je u pratnji učitelja iz Geografije, Povijesti i Hrvatskoga jezika povela u obilazak samostana franjevki od Bezgrješne, u kojem i sama živi.

Po razgledavanju samostana i molitvi u kapeli, posjetili smo vrtić “Brat Sunce”, malo se proveselili na vrtićkom igralištu, a onda nas je poglavarica samostana, sestra Nevenka, ponudila toplim napitkom i sitnim zalogajčićima.

Odatle smo put nastavili prema katedrali. Iako njena ljepota govori dovoljno, ipak smo se prisjetili zanimljivosti o gradnji krstionice i katedrale. Potom nas je dočekao don Krešo i pokazao nam matice krštenih te objasnio kako se koriste i što se sve u njima može naći. Tako smo saznali da u novije vrijeme podaci iz matica imaju svoju pričuvu u računalnoj verziji. Ono što je učenike zaintrigiralo bilo je traženje pojedinih imena u maticama. Naposljetku smo se zaputili prema crkvi sv. Frane, nacionalnom svetištu Nikole Tavilića. Fra Augustin nas je ljubazno dočekao, ispričao nam o postanku ovoga reda, životu i obvezama franjevaca, ali je i strpljivo odgovarao na znatiželjna pitanja naših pametnih glavica. Posebno počašćeni smo se osjetili kad nam je otvorio vrata samostanske knjižnice u kojoj se nalaze brojne rukopisne vrijednosti poput inkunabula i Šibenske molitve, najstarijeg zapisa na čakavskom narječju i latinici.

Na kraju smo ovaj iznimno zanimljiv izlet ovjekovječili fotografijom i zaputili se prema školi, osvijestivši utemeljenost školskog znanja u svakodnevnom životu.

Marita Županović, učiteljica Hrvatskoga jezika