Obitelj – snaga Crkve i naroda
Autor: S. Mandica Starčević, 4. 12. 2014.

U organizaciji Hrvatskog katoličkog  društva prosvjetnih djelatnika „Biskup Srećko Badurina“ u našoj je školi 3. prosinca održana tribina „Obitelj – snaga Crkve i naroda“  Crkveni nauk o obitelji pred izazovima novih pogleda na ljudsku spolnost i brak. O aktualnoj temi predavanje je održao mons. Želimir Puljić, Zadarski nadbiskup i predsjednik HBK.

Svoje predavanje mons. Puljić temeljio je na teologiji i mislima Ivana Pavla II. koji je i bio papa obitelji. Pozvavši se na dokumente II. vatikanskog koncila i samo Sveto Pismo mons. Puljić je naglasio: „Božja zamisao s obitelji zorno je opisana na prvim stranicama Biblije, kad je Bog stvorio čovjeka, muško i žensko te im u srce usadio zakone života i ljubavi. Božji Sin, Isus Krist, svojim utjelovljenjem i dolaskom u obitelj sjedinio se sa svakim čovjekom.“

U uvodnom dijelu predavač je pojasnio angažman Ivana Pavla II. podijeljena u četiri područja (kruga): obitelj, mladi i bolesnici; državnici, političari, znanstvenici, djelatnici kulture i obavijesnih sredstava; biskupi,svećenici, bogoslovi i Bogu posvećen osobe te briga oko svetosti Crkve, sveti i blaženi. Kroz daljnji dio izlaganja zadržao se na dijelu prvog područja što je bila tema tribine. Istaknuo je kako je obitelj zajednica osoba, a obiteljsko zajedništvo nije udruga ili klub s određenim zadatkom, već zadatak i poslanje svakog njezinog člana. Obitelj je i gnijezdo života i mjesto rasta u krjeposti i svetosti. Potakao je obitelji da se vrate na izvore i posvete vrijeme zajedničkoj molitvi.

Nakon predavanja razvila se diskusija s pitanjima vezanim uz predstojeći Susret obitelji na Trsatu, angažmanu obitelji u društvenom i političkom životu domovine, netom završenoj Sinodi o obitelji te drugim aktualnim problemima i temama vezanih uz život obitelji.

s. Mandica Starčević