Ukupno: 319461

Duhovno-rekreativni vikend u Baškim Oštarijama
Autor: Andrea Beljo, 2. 3. 2015.

Učenici 7.a, 7.b i 8.a ovaj vikend (27.02-1.03.2015) proveli su na terenskoj nastavi (duhovno-rekreativnom vikendu) u Baškim Oštarijama uz pratnju učiteljica Andree Spahije i s. Renate Azinović, učitelja Ive Labora, edukacijske-rehabilitatorice Zorane Maričić Najev i knjižničarke Andree Beljo. Smješteni smo bili u Pastoralnom centru u Baškim Oštarijama gdje nam je susretljivi domaćin bio vlč. Marinko Miličević sa svojim suradnicima. Terenska nastava realizirana je iz ovih predmeta: vjeronauk, TZK, hrvatski jezik, fizika, glazbena kultura i geografija.

Putem smo ponavljali gradivo geografije o obilježjima primorske i gorske Hrvatske. Kada smo stigli na odredište, na brzinu smo se smjestili, pozdravili s domaćinima, i požurili vani uživati na snijegu, u grudanju i sanjkanju.  U nastavku dana povukli smo se u kapelu na pobožnost Križnog puta.

Kada je pala noć i snježne radosti završile, učiteljica Andrea S i edukacijska-rehabilitatorica  Zorana M.N. pripremile su nam radionice pod nazivom „Zajedno smo jači“ i „U susret I.G.Kovačiću“, dok su drugi učitelji vrijedno spremali večeru. Nakon večere učiteljica s. Renata A. pripremila je kviz znanja iz svih školskih predmeta, na kojem su učenici podijeljeni u 3 skupine pokazali kako su savladali školsko gradivo, za što su bili i nagrađeni.

Slijedeće jutro nakon jutarnje molitve i meditacije te doručka, na redu je bila fizika. Uputili smo se u Smiljan posjetiti Memorijalni centar Nikola Tesla gdje nas je dočekala vodič i povela nas u Teslinu rodnu kuću koja je uređena multimedijskim postavom, a obuhvaća prizemlje posvećeno povijesnom pregledu Teslina života s lentom njegova života u odnosu na istovremene svjetske događaje, fotografijama, pisanim dokumentima, i tavanski  prostor posvećen brojnim Teslinim izumima gdje smo vidjeli indukcioni elektromotor, „Kolumbovo jaje“, Teslin transformator,  Teslina turbina i prikaz razlike Edisonove istosmjerne i Tesline izmjenične struje u prenošenju na udaljenosti. Posjetili smo i ispitnu stanicu u kojoj su naši učenici uz pomoć vodičke s Teslinim transformatorom demonstrirali jedan od pokušaja Nikole Tesle bežičnog prijenosa energije, te pogledali dokumentarni film o Tesli.

Poslijepodnevna pobožnost bila  je  učenicima novost jer smo zajedno molili molitvu Večernje. Nagrađeni za dobro pojedeni ručak još boljim palačinkama, poslušali smo i predavanje domaćina vel. Marinka pod nazivom „Utjecaj glazbe na život: fenomen subliminalnih poruka“. Nakon čega je uslijedila priprema, i odlazak na disko-večer uz nastup mladog šibenskog DJ učitelja Ive L. koji nas je zabavljao do … sati.

Treći dan ujedno i posljednji našeg druženja, nakon svete mise uputili smo se nazad u Šibenik. Zahvalni dragom Bogu na predivnom vremenu i obilnom snijegu te našim domaćinima na čelu s don Marinkom uputili smo se našim obiteljima u sunčanom Šibeniku.